Można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma życia bez stresu. Każdy w mniejszym czy większym stopniu narażony jest na sytuacje stresowe. Dopadają nas one i w domu i w życiu zawodowym. Sztuka jest nie dać się im zdominować i znaleźć sposób na radzenie sobie ze stresem. Takich jest dość dużo. Pomysłów na rozładowywanie stresu należy szukać w głębi siebie. Dla jednych będzie to sport, dla innych popołudnie w SPA. Niemniej jednak niekiedy są sytuacje, kiedy stresu należy pozbyć się szybko np. przed ważnym spotkaniem biznesowym. Jak to zrobić? Poznaj skuteczne sposoby na rozładowanie stresu.

Sposób na stres: dmuchanie kciuka

Zapewne jak to czytasz, wydaje ci się to niemożliwe, ale zanim zupełnie odrzucisz taki pomysł rozładowywania napięcia, spróbuj i dopiero rozjedź dalej do lektury artykułu. Działa? To dobrze, tak ma większość osób. Proces nabierania powietrza i powolnego wypuszczenia go przy jednoczesnej kontrakcji na kciuku odpręża i relaksuje. Dzieje się tak dlatego, że dostarczamy do organizmu więcej tlenu niż przy normalnym oddychaniu, w efekcie czego akcja serca staje się spokojniejsza, a ciśnienie spada.

Sposób na stres: pozycja superbohatera

Przybranie odpowiedniej pozycji ciała wywołuje zmiany behawioralne oraz neuroendokrynalne, a  także wspomaga wzrost testosteronu i spadek kortyzolu, hormonu stresu. Pozycja superbohatera wzmaga poczucie mocy i gotować do podjęcia ryzyka. Otwarta postawa ciała oznacza pewność siebie i duże możliwości. Przybierając ją, czujemy się odważni i pełni siły. Pozycja superbohatera to ta, kiedy staje się w delikatnym rozkroku, ręce opiera na biodrach, ściąga łopatki, wypina pierś i podnosi głowę do góry. Sposobem na stres jest pozostać w tej pozycji ok. 5 minut, łącząc ją z harmonijnym oddychaniem.

Sposób na stres: śmiech

Szybkim sposobem na pozbycie się stresu jest także śmiech. Oglądanie śmiesznych obrazków czy filmów aktywuje w mózgu obszary, które są odpowiedzialne za wyciszenie i spokój. W efekcie nasz poziom lęku się zmniejsza i redukujemy napięcie.

Sposób na stres: muzyka

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się stresu jest muzyka.  Chwila ze słuchawkami na uszach potrafi odprężyć w nawet najbardziej stresogennej sytuacji. Jak jednak przekonują naukowcy, jeśli jest się zestresowanym najlepiej postawić na muzykę klasyczną. Już po kilku minutach jej słuchania odczuje się, że układ nerwowy zwalnia i organizm wycisza się.

Jak rozładowywać stres?

Podane wyżej sposoby pozwolą na szybkie rozładowywanie napięcia, nie oznacza to jednak, że nie należy szukać tych długotrwałych. Przy większej ilości czasu warto poszukać tych, które łagodzą napięcia i pozwolą zapanować nad stresem. Do takich zalicza się, chociażby sport, akupresura, masaże czy terapia dźwiękami tybetańskimi. Warto również świadomość sobie co wywołuje u nas stres i wyeliminować to ze swojego otoczenia, może to być np. zbyt głośny telewizor.  Należy też pamiętać, że sposobem na stres nie jest tłumienie własnych emocji. Warto o nich mówić i je pokazywać, co nie oznacza, że koniecznie należy krzyczeć na innych. W tym zakresie warto nauczyć się asertywności.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ