Samochody sportowo-użytkowe (SUV) są bardzo popularne ze względu na swoje pokaźne gabaryty oraz możliwość wygodnego poruszania się w praktycznie każdych warunkach terenowych oraz pogodowych. Jest to bardzo popularny typ nadwozia, który coraz silniej wypiera rodzinne VAN-y, mając bez wątpienia o wiele więcej charakteru od tej typowo familijnej konstrukcji. Nie każdy typ SUV-a będzie jednak w stanie pomieścić siedmioosobową rodzinę, szczególnie że coraz więcej pojazdów reklamowanych jako SUV, de facto zalicza się do grona tak zwanych Crossoverów, czyli próby „uterenowienia” klasycznych hatchbacków.

Na jakie SUV-y rodzinne warto zwrócić uwagę?

Wybór na pewno nie będzie prostą decyzją, co umotywowane jest przede wszystkim ceną tych samochodów. SUV-y kierowane są raczej do bardziej zamożnych klientów, których stać na utrzymanie dużego, wymagającego i niepalącego mało samochodu. Warto jednak pamiętać, iż decyzja o kupnie SUV-a w kontekście dużej rodziny okazuje się jak najbardziej trafiona. Szczególnie że samochód nadaje się do wielu rodzajów aktywności i nie pozbawia ojców rodzin interesującego i sportowego nadwozia.

Szczególnie dobrą decyzją dla sporej i niezbyt majętnej rodziny okazać się mogą modele SUV-ów używanych. W kontekście segmentu używanych samochodów SUV dobrze mieć na uwadze kilka elementów, które implikują przyszłe koszty eksploatacji oraz wpływają zasadniczo na jakość samochodu, który się kupi. Bardzo fajnie w tych zestawieniach wypadają produkcje japońskie: Honda, Toyota, Suzuki są wartościowe ze względu na wytrzymałość, jakość wykonania i niezawodność. Azjatyckie jednostki motorowe chętnie korzystają z napędu benzynowego, co limituje zagrożenie ze strony starszych jednostek wysokoprężnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż koszty poruszania się takim SUV-em będą zdecydowanie większe. Fajny SUV 7 osobowy nie powinien być zbyt drogi w utrzymaniu.

Co poza japońskimi produktami?

Silną grupą na polskim rynku pojazdów sportowo-użytkowych, szczególnie gdy interesuje nas SUV 7 osobowy, są produkty fabryk w Monachium oraz w Hanowerze. Niemieckie samochody SUV, cechujące się świetnymi jednostkami napędowymi i dobrym stanem w stosunku do przebiegu można zakupić już w cenie około 50 tysięcy złotych, co jak za auto z mocnym silnikiem i mogące pomieścić dużą rodziną nie pozostaje wcale przesadą.

Korzystnie w segmencie SUV przedstawiają się również przedstawiciele produkcji brytyjskiej (Land Rover) oraz szwedzkiej (Volvo). Szczególnie w przypadku tej ostatniej marki można liczyć na niebywałe wręcz bezpieczeństwo jazdy, bez rezygnowania z wysokiego komfortu. Na szczególną uwagę zasługuje model XC90. Wnętrze tego 7 osobowego SUV’a robi szczególne wrażenie, co w połączeniu z komfortem jazdy sprawia, że podróż staje się przyjemnością. Więcej na temat tego auta znajdziecie w teście pod TYM linkiem.

Czy warto sprowadzać?

Powszechnie wiadomo, że najłatwiej SUV 7 osobowy będzie sprowadzić ze Stanów Zjednoczonych. Miłość do dużych pojemności jest jednak niekorzystna dla polskich rodzin, gdyż przy sprowadzeniu takiego krążownika będą musieli zapłacić wręcz absurdalną akcyzę. Pod tym względem nie warto się decydować na takie rozwiązania i lepiej pozostać przy propozycjach z Azji oraz Starego Kontynentu.

http://www.asmoto.pl/

[Głosów:4    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajlepsze VANy
Następny artykułNadwozie samochodu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ