Szkolenie okresowe dla kierowców
źródło zdjęcia: stock.adobe.com autor: Kzenon

Praca kierowcy zawodowego to bardzo odpowiedzialny zawód. Często od umiejętności i doświadczenia kierowcy zawodowego zależy nie tylko ich własne bezpieczeństwo, ale także bezpieczeństwo pasażerów czy innych uczestników ruchu drogowego. Nic więc dziwnego, że zawodowi kierowcy zobowiązani są do regularnego odnawiania swoich kwalifikacji poprzez szkolenia okresowe dla kierowców. Sprawdźmy dziś, czym jest świadectwo kwalifikacji zawodowej, jaki ma termin ważności i jak często trzeba je odnawiać.

Świadectwo kwalifikacji kierowcy – co to takiego?

Zacznijmy od tego, że sam fakt posiadania prawa jazdy kategorii C czy D nie uprawnia do podjęcia pracy w roli zawodowego kierowcy. Konieczne będą również uprawnienia na przewóz rzeczy i osób. Jeśli chcemy zarobkowo prowadzić samochód ciężarowy lub autobus, poza kursem na prawo jazdy, musimy więc również zdobyć świadectwo kwalifikacji kierowcy zawodowego. Istnieją dwa rodzaj kwalifikacji zawodowej kierowców:

  • Kwalifikacja wstępna – to szkolenie dla młodszych kandydatów na kierowców zawodowych, którzy nie ukończyli jeszcze 21 lat w przypadku kat. C i C+E oraz 23 lat w przypadku prawa jazdy kat. D i D+E. Kurs kwalifikacji wstępnej składa się z 260 godzin zajęć teoretycznych, 16 godzin zajęć praktycznych w ruchu drogowym oraz 4 godzin ćwiczeń na płycie poślizgowej.
  • Kwalifikacja wstępna przyspieszona – to kurs z o połowę mniejszą ilością godzin niż kwalifikacja wstępna. Jest to szkolenie przeznaczone dla kandydatów na kierowców zawodowych, którzy mają ukończone 21 lat (kat. C i C+E) i 23 lata (kat. D i D+E).

To, który kurs kwalifikacji zawodowej powinniśmy wybrać, uzależnione jest więc od naszego wieku oraz kategorii prawa jazdy, które posiadamy. Więcej informacji o kursach kwalifikacji zawodowej można znaleźć na stronie kursy dla kierowców zawodowych na kursylektor.pl.

Podsumowując, aby rozpocząć pracę związaną z zarobkowym przewozem towarów lub osób musimy posiadać:

  • Prawo jazdy odpowiedniej kategorii: C dla samochodów ciężarowych lub D dla autobusów.
  • Świadectwo kwalifikacji zawodowej uzyskane po ukończeniu kwalifikacji wstępnej lub kwalifikacji wstępnej przyspieszonej.
  • Zaświadczenia lekarskie oraz psychologiczne o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy związanej z przewozem towarów lub osób.

Szkolenie okresowe kierowców zawodowych – częstotliwość i przebieg

Zastanawiacie się pewnie, jaki termin ważności ma świadectwo kwalifikacji zawodowej? Ze względu na dużą odpowiedzialność pracy kierowcy zawodowego świadectwo kwalifikacji zawodowej wydawane jest na okres 5 lat. Po tym czasie konieczne jest odnowienie kwalifikacji poprzez tak zwane szkolenie okresowe kierowców zawodowych. Ukończenie takiego szkolenia pozwala na przedłużenie uprawnień do wykonywania zawodu o kolejne 5 lat.  Szkolenie okresowe kierowców ma na celu między innymi:

  • Odświeżenie wiedzy dotyczącej zasad przewozu towarów i osób.
  • Zaznajomienie się z ewentualnymi zmianami w przepisach ruchu drogowego i przepisach transportowych.
  • Poprawę umiejętności jazdy.

Tego rodzaju szkolenia dla kierowców dostępne są w ośrodkach szkoleniowych jak na przykład KursyLektor.pl w cenie około 500 zł. Ze szkolenia okresowego dla kierowców mogą skorzystać również osoby, które w przeszłości uzyskały kwalifikację zawodową i chcą wrócić do pracy kierowcy zawodowego po dłuższej przerwie.

Szkolenie okresowe dla kierowców a badania lekarskie

Przy okazji każdego okresowego szkolenia dla kierowców musimy również uzyskać aktualne zaświadczenia lekarskie. W tym celu konieczne będzie badanie lekarskie oraz badanie psychologiczne. Mają one na celu potwierdzenie, że od czasu poprzednich badań nie zaistniały żadne przeciwwskazania do wykonywania pracy zawodowego kierowcy. Zaświadczenia lekarskie muszą być wystawione przez lekarzy posiadających odpowiednie uprawnienia zgodnie z ustawą o transporcie drogowym. Wiele ośrodków szkoleniowych prowadzących okresowe szkolenia dla kierowców, ułatwia kursantom uzyskanie odpowiednich badań.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ