Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. To dzięki niemu możemy szybko, sprawnie i wygodnie podróżować oraz załatwiać nasze codzienne obowiązki – odwieźć dzieci do szkoły, zrobić zakupy, pojechać do pracy i wrócić z niej. Kiedy więc nasz pojazd dopada usterka, postrzegamy to jako ogromny problem. A do tego ogromny wydatek – przecież naprawa jest kosztowna. Otóż nie, wcale nie musi pochłonąć całego naszego budżetu. Jak można zaoszczędzić na naprawie samochodu? Mamy na to kilka sposobów.

Jak tanio naprawić samochód?

Jeśli Twój samochód odmówił posłuszeństwa i konieczne okazuje się oddanie go do mechanika, z pewnością już liczysz, czy w tym miesiącu stać Cię na tak poważny wydatek. Możesz jednak zminimalizować koszty naprawy, jeśli tylko zdecydujesz się na tanie części samochodowe. Czy to jednak bezpieczne wyjście?

Z pewnością zaskoczy Cię fakt, że na rynku obecnych są tysiące tanich części samochodowy bardzo dobrej lub nawet idealnej jakości. Nie musisz więc obawiać się, że kupisz wyeksploatowane podzespoły czy elementy tylko wyglądające na sprawne. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. A możliwości masz co najmniej kilka.

mechanik naprawiający starego Garbusa

Auto szrot

W pobliżu każdego miasta i miasteczka znajduje się wiele miejsc, w których od ręki kupisz części, które są Ci potrzebne. To auto szrot, czyli złomowisko samochodów. Ale jak na złomowisku mogą się znajdować dobre części?

W miejscu tym przeprowadzany jest demontaż różnego rodzaju pojazdów – aut osobowych, towarowych i innych. To tu oddawane są samochody wycofane z eksploatacji – zwykle po wypadkach, ale także stare i uszkodzone. Niezwykle rzadko jednak jest tak, że wszystkie elementy z pojazdu są zużyte lub zepsute – zwykle sporą ich część można odzyskać. I to jest doskonała wiadomość dla osób, które planują tanio kupić części na auto szrocie.

Na szrocie możesz kupić praktycznie każdą część do każdego modelu samochodu. Niezależnie więc od tego, czy szukasz silnika, skrzyni biegów, elementów karoserii, pompy wtryskowej, czy też lampy albo opon – to właśnie w to miejsce warto w pierwszej kolejności skierować swoje kroki.

Co możesz zyskać poza niską ceną? Przede wszystkim gwarancję rozruchową. Nie wszystkie szroty ją dają, warto więc poszukać takiego, który to robi. Masz wówczas pewność, że kupujesz niedrogie, lecz również sprawnie działające, części.

Kolejną z zalet kupowania w auto szrocie jest fakt, iż produkty są gotowe “od ręki”. Nie musisz ich zamawiać i czekać na realizację zlecenia oraz przesyłkę. Wystarczy, że zadzwonisz i dowiesz się, czy interesująca Cię część jest. Jeśli tak – możesz po nią pojechać nawet od razu.

Zamienniki znanych marek

Kolejny sposób na pozyskanie tanich części samochodowych to znalezienie zamienników znanych marek. Ich rynek jest obecnie bardzo obszerny, a na pierwszy rzut oka niewiele różnią się one od oryginalnych.

Zamienniki produkowane są jako wierna kopia markowych. Ich cena jest niezwykle kusząca, zwykle bowiem stanowi nawet około 50% ceny części dostępnych w autoryzowanym serwisie. To bardzo kusząca alternatywa dla złomowiska. Czy warto więc zdecydować się na tę właśnie opcję?

Trzeba pamiętać, że niska cena zamienników czymś jest spowodowana. Nie zawsze przyczyną jest tu tylko brak znaczka marki. Może się zdarzyć, że części te są produkowane z gorszej jakości materiałów i tworzyw, co znacząco wpływa na ich niezawodność i żywotność. Należy więc zastanowić się nad tym, czy bardziej nam zależy na nowych częściach nieznanej marki, czy też wolimy markowe, lecz używane.

część samochodowa

Regeneracja starych części

A jeśli nie części używane i nie zamienniki? Wówczas pozostaje Ci jeszcze jednak opcja – regeneracja starych pozdespołów. Niektóre z nich bowiem nie zużywają się w całości, lecz posiadają elementy, które można zregenerować. Jak ta możliwość ma się do wyżej wymienionych?

Zapewne regeneracja opłaci się bardziej niż kupowanie zamiennika w niskiej cenie, i to z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że zamienniki zwykle pochodzą z niewiadomego źródła, są produkowane w Chinach lub Indonezji z niskiej jakości materiałów i tworzyw. Poza tym stara część jest już “dotarta” i sprawdzona. Jeśli można ją zregenerować – to czemu tego nie zrobić?

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto zregenerować starą używaną część – troska o środowisko naturalne. Być może dla niektórych z Was nie będzie to argument przekonujący, ale warto pomyśleć o tym, ile zużytych części samochodowych, które można było zregenerować, zaśmieca naszą planetę.

A jak przedstawia się ta opcja w porównaniu z zakupem na szrocie? Z pewnością może się okazać, że wcale nie jest tańsza. Ale jest jeszcze jedna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę – czas. Przecież chcesz mieć naprawiony samochód jak najszybciej, prawda? Jazda autobusem do pracy nikogo nie cieszy. Zwłaszcza jeśli po drodze musisz odebrać dzieciaki ze szkoły i zrobić zakupy.

Nie ma się co oszukiwać – jeśli zależy Ci na czasie, regeneracja nie jest dobrym wyjściem. Może zająć kilkanaście dni, a nawet parę tygodni, zanim odzyskasz część do swojego samochodu. Pod tym względem lepiej jest więc przejść się na złomowisko – w nim kupisz części używane od ręki.

Zakup części oryginalnych

To ostatnia z Twoich możliwości. Oryginalne części są z pewnością doskonałej jakości, wykonane przy użyciu nowoczesnych technologii i z materiałów wysokiej jakości. Zainstalowane w serwisie – dają pewność długiego i bezpiecznego użytkowania.

Tyle że oryginalne elementy nie spełniają podstawowego kryterium, które omawiamy w tym artykule – nie są tanie. Jeśli więc priorytetem jest dla Ciebie cena – to tej opcji nie bierz pod uwagę.

sprzęgło

Gdzie przeprowadzić naprawę?

Możliwości masz dwie – autoryzowany serwis i zwykłego mechanika. Którą z nich wybrać? Nie ma żadnego powodu, dla którego mielibyśmy odradzać wybór jednej z nich – zarówno w serwisie, jak i u mechanika możesz liczyć na profesjonalną usługę na najwyższym poziomie.

Nie zmienia to jednak faktu, iż u mechanika na pewno zapłacisz za usługę mniej niż w serwisie. Większość warsztatów samochodowych oferuje bardzo dobrej jakości usługi w konkurencyjnych cenach. Pamiętaj jednak, że dobry mechanik zwykle ma dużo klientów, a więc i terminy mogą być dość odległe.

Nie ma więc konieczności odkładania naprawy samochodu na “lepsze czasy”. Dzięki dostępności wielu różnorodnych rozwiązań, możesz kupić podzespoły na złomowisku, zamienniki, lub po prostu zregenerować zużytą część. Wybierz opcję, która najbardziej Ci odpowiada i zapomnij o konieczności podróżowania komunikacją miejską.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ