alkoholizm

Jeżeli widzimy, że bliska nam osoba jest uzależniona od alkoholu, to z całą pewnością zastanawiamy się jak możemy jej pomóc. Czasami taka osoba nie ma w ogóle świadomości, że jest po prostu chora. Tak bardzo jest uzależniona od alkoholu, iż dla niego jest w stanie zrobić praktycznie wszystko. Może kłamać, udawać oraz ukrywać, że pije. Rodzina takiej osoby w pewnym momencie doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Po pewnym czasie wiedzą oni doskonale jak rozwija się uzależnienie od alkoholu i co może ich spotkać ze strony osoby uzależnionej. Zazwyczaj jednak reagujemy zbyt późno. Gdybyśmy reagowali szybciej, to być może bliska nam osoba łatwiej oraz szybciej pokonała uzależnienie od alkoholu. Jednak osoby uzależnione łatwo manipulują i tak naprawdę wierzymy im, że nie są chorzy. Przynajmniej bardzo chcemy w to uwierzyć, a oni starają się nam udowodnić, iż nie mają problemów z alkoholem. W pewnym momencie jednam mamy tego wszystkiego dosyć i wiemy już, że albo jakoś pomożemy tej osobie, albo znajomość zostanie zakończona, ponieważ alkohol jest ważniejszy od nas. Jest to oczywiście bardzo trudna decyzja, ponieważ kochamy drugą osobę, ale nasze zdrowie fizyczne i psychiczne powinno być dla nas ważniejsze.

Jeżeli chcemy dowiedzieć się jak pomóc osobie uzależnionej, to warto pójść na spotkanie grupy wsparcia dla osób, które żyją z alkoholikiem. W takim miejscu możemy się dowiedzieć wszystkiego i inni ludzie nam podpowiedzą na co powinniśmy zwrócić uwagę. Skorzystajmy z ich doświadczenia, ponieważ dzięki temu możemy uniknąć podstawowych błędów i bardziej pomożemy osobie uzależnionej. W takich grupach spotykają się osoby takie jak my, ale bardzo często mają już większe doświadczenie. Potrafią doradzić i powiedzieć co nas czeka. Dzięki takiemu wsparciu z całą pewnością będzie nam łatwiej walczyć o zdrowie ukochanej osoby. Nawet jeżeli nie będziemy mieli innego wyjścia i zdecydujemy się na przymusowy odwyk.

Pamiętajmy, że czasami tylko w ten sposób możemy pomóc drugiej osobie. Nie możemy też zapomnieć o tym, że alkoholizm bliskiej osoby bardzo wpływa też na nasze życie. Czasami lepiej jest załatwić formalności związane z przymusowym leczenie. Wtedy wszyscy mają szansę na poradzenie sobie z problemem. Rodzina alkoholika odpocznie w tym czasie psychicznie, a alkoholik być może sobie poradzi z uzależnieniem i zacznie inaczej patrzeć na świat. Po wyjściu z ośrodka uzależnień może on stać się całkiem innym człowiekiem i przebywanie z nim będzie nam sprawiać przyjemność. My także się zmienimy.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ