Wyobrażenia o pracy detektywa mogą bardzo rozmijać się z rzeczywistością. W naszych wyobrażeniach wciąż jeszcze pokutują filmowe wizje – udział w spektakularnych strzelaninach, śledzenie gangsterów, misterne zagadki. Codzienna praca detektywa wygląda jednak zupełnie inaczej. Przeczytaj, na czym dzisiaj zajmuje się profesjonalny detektyw.

Detektyw musi przede wszystkim działać w ramach prawa

Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że detektyw musi działać w granicach wytyczonych przez prawo. Z tego powodu do wykonywania tego zawodu niezbędna jest szeroka wiedza prawnicza. Detektyw nie może pozwolić sobie na zdobycie dowodów z naruszeniem prawa – nie zostanie on dopuszczony przez sąd.

Zawód detektywa jest zawodem regulowanym. Oznacza to, że do jego wykonywania konieczne jest uzyskanie wpisu do Ewidencji Działalności Regulowanej w MSWiA oraz posiadanie licencji detektywa, którą można otrzymać po zdaniu specjalnego egzaminu.

Jakie są kompetencje detektywa?

W rzeczywistości faktycznie detektywom zdarza się tropić osoby podejrzane i w ten sposób przyczyniać się w pewnym stopniu do zapobiegnięcia popełniania przestępstw. O wiele częściej jednak zajmują się oni sprawami z zakresu prawa rodzinnego: zbieraniem dowodów, które mogą posłużyć w sprawach rozwodowych, przy podziale majątku, ustalania obowiązku alimentacyjnego czy prawa do opieki nad dziećmi. Wielu detektywów specjalizuje się w wykrywaniu zdrad.

Bardzo szerokie pole do działania dla detektywów znajduje się również w biznesie – i to nie tylko wśród największych firm. Bardzo często przedsiębiorcy zwracają się do detektywów z prośbą o pomoc w walce z nieuczciwą konkurencją – wykrywanie źródeł wycieku poufnych informacji, weryfikowanie lojalności pracowników, tropienie przypadków nielegalnego wykorzystania znaków towarowych czy sprawdzanie pomieszczeń pod kątem obecności podsłuchów to tylko niektóre z ich działań.

Profesjonalne agencje detektywistyczne, jak na przykład: detektyw.com.pl zatrudniają ekspertów z doświadczeniem w różnych dziedzinach, dlatego też przyjmują różne zlecenia.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ