Prawie każdy z nas spotkał się z sytuacją, kiedy w podróży potrzebował jakiegoś ważnego przedmiotu, ale akurat nie miał go przy sobie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, co nas spotka na drodze dlatego, aby poprawić sobie komfort w podróży i jednocześnie przygotować się na każdą możliwą okoliczność, warto wozić ze sobą przedmioty, które nie zajmują wiele miejsca, są niedrogie, a co więcej w wielu sytuacjach mogą okazać się wręcz niezbędne. Oto lista najważniejszych akcesoriów, które każdy kierowca powinien mieć zawsze w samochodzie.

Co zawsze warto wozić ze sobą w samochodzie?

Apteczka samochodowa

Pomimo że przepisy prawa drogowego nie nakazują polskim kierowcom wożenia apteczki samochodowej, z wyłączeniem taksówek oraz samochodów nauki jazdy, warto w nią zainwestować ze względu na bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu drogowego. Apteczka do samochodu powinna spełniać niemiecką normę DIN 13 164 lub DIN 13 164 PLUS, która różni się tylko tym, że w skład jej wyposażenia wchodzi dodatkowo ustnik do sztucznego oddychania. Ustawa Prawo o ruchu drogowym jednoznacznie stanowi, że kierowcy mają obowiązek udzielenia pomocy innym uczestnikom ruchu drogowego, dlatego wyposażenie samochodu w apteczkę niewątpliwie przyczyni się do poprawy skuteczności udzielania pierwszej pomocy. Apteczki samochodowe można zakupić w każdym sklepie motoryzacyjnym, ich cena z pełnym wyposażeniem wynosi około 20 zł.

Warto dodać, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r. w każdym pojeździe zarejestrowanym w Polsce obowiązkowo musi znaleźć się trójkąt ostrzegawczy i gaśnica typu ABC ze znakiem homologacji. Za ich brak grozi mandat nawet do 500 zł.

Kamizelka odblaskowa

Kolejnym przydatnym elementem wyposażenia będzie kamizelka odblaskowa, która podobnie zresztą jak apteczka – nie należy do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Kamizelka może okazać się pomocna w czasie wypadku lub awarii samochodu, zwłaszcza gdy zatrzymujemy pojazd na poboczu. Gdy na drodze nie ma oświetlenia, a my jesteśmy ubrani w ciemną odzież, trójkąt ostrzegawczy może okazać się niewystarczający. Zakładając kamizelkę znacznie zwiększamy swoje bezpieczeństwo, gdyż widoczność wydłuża się do 130-150 m.

Linka holownicza

Linka holownicza okazuje się niezastąpiona podczas awarii. Zakup linki to wydatek zdecydowanie mniejszy niż wezwanie lawety, dlatego zawsze warto wozić ją ze sobą, bo nigdy nie wiadomo, kiedy konieczne będzie holowanie. Na rynku jest szeroki wybór linek i pasów holowniczych, a ich ceny wahają się od kilku nawet do kilkuset złotych.

Wideorejestrator

Dzięki kamerce samochodowej możemy nagrać swoją drogę, którą codziennie pokonujemy samochodem. W razie nieprzyjemnego incydentu na drodze lub podczas wypadku materiał z wideorejestratora można wykorzystać jako dowód, a to chyba najważniejszy argument przemawiający za zakupem kamerki samochodowej. Dobrej jakości wideorejestrator pozwoli nagrać film w wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu otrzymamy dokładny obraz nawet po zmroku i słabym oświetleniu. Kupując wideorejestrator, warto decydować się na takie urządzenia, które dodatkowo wyposażone są w GPS. Wideorejestratory z funkcją GPS nie tylko rejestrują to, co wydarzy się na drodze, ale działają jak tradycyjna nawigacja – czyli doprowadzają nas w wyznaczone miejsce bez konieczności kupowania dwóch osobnych urządzeń.

Prostownik

Niewyłączone światło, siarczysty mróz lub grające radio może spowodować, że nasz akumulator odmówi posłuszeństwa, a w wtedy jedynym ratunkiem okazuję się prostownik. Wożąc prostownik w samochodzie, możemy naładować rozładowany akumulator bez względu na miejsce, w którym się aktualnie znajdujemy. Najtańsze prostowniki kosztują około 50-60 zł, są to najprostsze urządzenia bez dodatkowych elektrycznych rozwiązań. Za lepsze prostowniki trzeba zapłacić więcej – około 200-300 zł. Generalnie cena ma swoje odzwierciedlenie w mocy. Dobierając prostownik, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na prąd ładowania skuteczny. Powinien on wynosić około 1/10 pojemności całego akumulatora.

Skrobaczka do szyb

Skrobaczka do szyb przyda się zwłaszcza zimą, kiedy niska temperatura powoduje, że na szybach tworzy się gruba warstwa lodu. Za pomocą skrobaczki możemy bezpiecznie pozbyć się szronu i lodu z zewnętrznych szyb samochodu. W niektórych przypadkach konieczne okazać się może zaopatrzenie się dodatkowo w specjalny płyn do rozmrażania lodu, który w połączeniu ze skrobaczką poradzi sobie z kilkudniowym zamarzniętym lodem bez ryzyka uszkodzenia szyby.  

Zestaw głośnomówiący i ładowarka samochodowa

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że za używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy grozi mandat w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych, dlatego w zasadzie jedyne, co można zrobić, by móc swobodnie rozmawiać przez telefon nie narażając się na mandat, to zakup zestawu głośnomówiącego, który pozwoli w wygodny i bezpieczny sposób prowadzić rozmowy telefoniczne za kółkiem.

Ładowarki samochodowe to niewielkie urządzenia podłączane najczęściej do gniazdka zapalniczki samochodowej stworzone po to, aby ułatwić życie każdemu kierowcy. Dzięki ładowarce samochodowej możemy naładować swój telefon, będąc w trasie. Niektóre modele ładowarek samochodowych posiadają dwa wejścia i pozwalają w tym samym czasie naładować dwa telefonu lub podłączyć inne urządzenie.

Zobacz, jakie jeszcze inne akcesoria samochodowe mogą poprawić Twój komfort jazdy i wpłynąć na bezpieczeństwo w podróży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ