wędkarz zajmujący się połowem karpia

Czy wiecie, że pierwsze wędki powstały na Hawajach? Składały się z zakończonej hakiem linki z przynętą. Wędki te były przyczepione do łodzi i za te linki były ciągnięte. Z kolei wędkarstwo karpiowe to zupełnie inna ciekawa historia.

Tych, którzy chcieliby się zagłębić w tę dziedzinę wiedzy interesuje z pewnością to, ile centymetrów powinien mieć taki sprzęt oraz jakie są inne wymagane parametry, takie jak na przykład długość wędziska. Interesujące jest także to, na co powinno zwrócić się uwagę kupując karpiówkę. Ważne jest na przykład to, aby poszczególne elementy pasowały do siebie.

Czym są wędki karpiowe?

Osoby dopiero zaczynające przygodę z połowem, powinny zapoznać się z wyborem odpowiedniego rodzaju sprzętu, dostosowanego do łowiska. Karpiówki to rodzaj sprzętu służący do połowu ryb. Klasyczna wędka składa się z wędziska i przymocowanej do niej żyłki z przymocowanym na końcu haczykiem z przynętą.

Jednym z rodzajów wędek (oprócz rodzajów muchowych, odległościówek, podłogowych, spinningowych, tyczek i najprostszych batów) są służące do łowienia z gruntu gruntówki (w odróżnieniu na przykład od służących do łowienia ryb spod lodu sprzętów podłogowych). Najwyższej jakości wędziska karpiowe zapewnią odpowiednią wytrzymałość w każdych warunkach.

Gruntówki zbudowane są ze sprężyny, koszyczka albo ciężarka. Są one położone na dnie wody z hakiem, na którym umieszczona jest przynęta. I właśnie jednym z rodzajów gruntówek są wędki karpiowe. Stosuje się je do połowu metodą włosową na ziarna czy kulki proteinowe.Cechą charakterystyczną sprzętu jest to, że nie ma oznaczonego ciężaru wyrzutu

 łowiąc karpia wymaga wytrzymałego sprzętu

Za to posiadają taki parametr jak krzywa ugięcia – zazwyczaj wędziska mają krzywą ugięcia 3,0lb, a wędki rzutowe od 3,5lb do 4,0lb.

Ile centymetrów ma typowa karpiówka? Ma ona długość 3,60m, a karpiówka rzutowa liczy sobie 3,90m.

Na co zwrócić uwagę wybierając wędkę

Przy zakupie warto wziąć pod uwagę takie parametry techniczne jak długość, krzywa ugięcia, akcja, waga, przelotki, uchwyt kołowrotka, skład i materiał. Najbardziej optymalna długość to 3,60 – 3,90 m. Najlepszą wersją jest wędzisko trzyczęściowe, choć elementy dwuczęściowe także są dostępne i sprawdzają się. Są więc dwa rodzaje karpiówek – łatwe w przenoszeniu trzy-elementowe i dwu-elementowe.

Dwuelementowe są podobno wytrzymalsze i atrakcyjniejsze w połowie, ponieważ wędzisko tutaj lepiej działa. Zaletą dłuższego sprzętu jest to, że daje możliwość tworzenia dalszych wyrzutów oraz można lepiej weryfikować zachowanie ryby.

Elementy na które warto zwrócić uwagę wybierając karpiówkę

wysokiej jakości kołowrotek wędkarski

  • Rodzaj wędziska a wielkość łowiska – na małych wodach dobre będą wędziska o mniejszym ciężarze wyrzutu oraz akcji parabolicznej. Z kolei jeśli wybieracie się nad większy zbiornik, zabierzcie ze sobą kij o akcji szczytowej i krzywej ugięcia 3-3,5lbs.
  • Waga wędziska i materiał – to kolejne ważne rzeczy, na które dobrze jest zwrócić uwagę. Najodporniejsze na uszkodzenia są wędziska węglowe. Wędzisko nie powinno także ważyć sporo, ponieważ będzie nam wygodnie trzymać bat. Wędka karpiowa powinna ważyć 200 – 400 g.
  • Przelotki – warto również zwrócić uwagę na przelotki, które muszą być wytrzymałe i bardzo dobre jakościowo, ponieważ są one narażone na przebywanie w zanieczyszczonej wodzie oraz muszą dużo udźwignąć. Najlepszym rozwiązaniem jest sprzęt z przelotkami SIC, ponieważ przelotki tego typu mają tę zaletę, że nie niszczą żyłek i są odporne na ścieranie.

    Wskazówka Gdy kupujecie sprzęt, powinniście dobrze sprawdzić, czy przelotki są umocowane z linii prostej a pierwszy element czy ma dużą średnicę, przez którą wygodnie może rozwijać się żyłka ze szpuli.

  • Uchwyt kołowrotka – dobrze jest zwrócić uwagę na jego jakość, musi on być bardzo wytrzymały i wygodnie układać się w dłoni.
  • Dolnik – istotna jest również długość dolnika. Co ciekawe, ten element możecie zrobić samemu. Jeśli jesteście osobami wysokiego wzrostu, powinniście wziąć pod uwagę to, aby dolnik był długi, gdyż wówczas można wykonać lepszej jakości oraz dalsze wyrzuty.
  • Dopasowanie – kolejną bardzo ważną rzeczą jest dopasowanie różnych elementów do siebie. Wszystko musi pasować do siebie tak, aby nie było żadnych luzów i problemów z nałożeniem na siebie poszczególnych elementów.
[Głosów:4    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ