Długoterminowy najem samochodów to forma finansowania zyskująca coraz większą popularność, coraz częściej mówi się o tym, że staje się również realną konkurencją dla leasingu. Większa dostępność, abonamentowy system związany z niższym miesięcznym kosztem inwestycji i dodatkowym pakietem usług zyskuje swoich zwolenników nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również w gronie osób prywatnych. Jakie są więc koszty wynajmu auta w abonamencie?
Ile kosztuje wynajem długoterminowy?
Niewątpliwie jedną z najczęściej wymienianych zalet najmu długoterminowego są stałe, niezmienne koszty, zdefiniowane już na poziomie konfiguracji oferty wybranego modelu samochodu. Łączna kwota uwzględnia jednorazową opłatę startową oraz opłatę miesięczną. W zależności od wybranego modelu samochodu oraz czasu trwania umowy różni się wysokość opłaty początkowej, w której zawarte są wszelkie koszty administracyjne związane z rejestracją oraz logistyczne, związane z procesem wydania samochodu.
Znajomość miesięcznego kosztu utrzymania samochodu sprawia, że dużo łatwiej jest nam kontrolować swój domowy czy firmowy budżet, bez obaw o możliwość pojawienia się nieoczekiwanych wydatków związanych z codzienną eksploatacją auta. Comiesięczna opłata startowa gwarantuje nam ten komfort i spokój. W ramach umowy abonamentowej otrzymujemy podstawowy pakiet usług, który może być odpłatnie rozszerzony o dodatkowe opcje, m.in: pakiet szkodowy, ubezpieczenie zapewniane przez firmę wynajmującą czy większy limit kilometrów. Wszystkie te elementy składają się w jedną całość sprawiając, że najemca po prostu cieszy się swoim nowym autem i swobodnie z niego korzysta.
Korzystniejsza oferta od leasingu operacyjnego
Czy wiesz, że miesięczny koszt wynajmu samochodu jest niższy od leasingu operacyjnego? W jednym i drugim przypadku w nasze ręce trafia fabrycznie nowy samochód, dlatego często ta różnica wydaje się niezrozumiała, mimo to jest to jest ona rzeczywista. Jak to możliwe, że często wynosi nawet do kilku tysięcy złotych?
Wynika to z charakteru formuły auta na abonament. Decydując się na najem auta, nie zakładamy chęci wykupu na własność, po prostu chcemy korzystać z nowego samochodu. Oznacza to, że tak naprawdę eksploatujemy auto w warunkach modelu abonamentowego przez dany czas, a po zakończeniu trwania umowy auto zwracamy z powrotem do firmy wynajmującej i decydujemy, czy decydujemy się na przedłużenie umowy i wybór kolejnego, nowego modelu auta czy rezygnujemy.
W przypadku takiego rozwiązania najemca nie jest obciążany kosztami rzeczywistej wartości auta, a jedynie spłaca koszt utraty wartości. Nie ma również obowiązku wykupu auta po zakończeniu umowy, ani nie musi przejmować się jego odsprzedażą. Może natomiast przeanalizować swoje aktualne potrzeby i wybrać nowy samochód, jeszcze lepiej odpowiadający zmieniającym się oczekiwaniom. Forma auta na abonament zapewnia możliwość korzystania z fabrycznie nowych samochodów, w pełni sprawnych i dodatkowo pozwala uniknąć kosztów związanych z naprawami gwarancyjnymi.
Nie musisz prowadzić działalności gospodarczej
Z oferty najmu długoterminowego możesz skorzystać również jako osoba prywatna, nie musisz prowadzić firmy, a taka forma skorzystania z usługi sprawia, że klient nie musi inwestować dużej ilości pieniędzy, tylko ma możliwość zaplanować wydatki na najbliższy rok, nie będąc zmuszonym do podejmowania zobowiązań kredytowych. Zarówno podjęcie decyzji o przeznaczeniu gotówki na nowy samochód jak i decyzja o pożyczce, mają swoje wady, głównie polegające na tym, że inwestycja w kwocie kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych jest poza zasięgiem wielu gospodarstw domowych, a sam kredyt mocno obniża zdolność kredytową, co może ograniczać możliwości przyszłych inwestycji.
Decydując się na roczny wynajem samochodu w abonamencie klient może korzystać ze wszystkich zalet salonowego auta. Wyposażenie każdego z dostępnych samochodów zwykle jest dobrane, tak by zaspokoić wymagania nawet najbardziej wymagających kierowców, łącząc komfort użytkowania z niską ceną wynajmu. Ze specyfikacją wybranego samochodu można się zapoznać przed podjęciem finalnej decyzji o najmie, dzięki czemu jesteśmy w stanie w 100% dopasować dany model do swoich potrzeb. Zważając na to, że ceny aut na abonament w pakiecie podstawowym zaczynają się od 599 zł, to jest to dobra alternatywa dla osób prywatnych, które wolą pozostawić oszczędności na inne wydatki.
Co otrzymujesz w cenie najmu?
Fabrycznie nowy samochód to nie wszystko co dostajesz decydując się na wynajem długoterminowy auta. Elementem wyróżniającym formułę aut na abonament jest dodatkowy pakiet usług jaki otrzymujesz na start, wraz z nowym samochodem, w trakcie trwania umowy jesteś pod stałą opieką firmy wynajmującej samochód. Serwis, przeglądy auta, naprawy gwarancyjne oraz pakiet 10 tysięcy kilometrów wraz z możliwością bezpłatnego odbioru w salonie partnerskim dealera to zalety, które dostajesz w cenie. Nie mniej istotny jest okres oczekiwania na auto. Twoje auto na abonament może być dostępne od ręki lub maksymalnie z kilkutygodniowym terminem odbioru, a jeśli stwierdzisz, że chcesz, aby auto zostało dowiezione na wskazany adres, możesz skorzystać z opcji dostawy pod dom.
Powyższy pakiet usług sprawia, że kierowca auta ma niewiele zobowiązań, dzięki czemu może po prostu cieszyć się z użytkowania swojego fabrycznie nowego samochodu. Wybierając wymarzony model z dostępnej oferty nie musimy zastanawiać się nad stanem technicznym pojazdu, ukrytymi wadami, wyeksploatowanymi częściami czy nagłymi awariami, które będą potrzebowały kosztownych ingerencji mechanika. Wynajem auta w abonamencie to gwarancja bezpieczeństwa, ponieważ każda ewentualna naprawa serwisowa jest realizowana w autoryzowanym stacji serwisie.
Dodatkowe możliwości konfiguracji
Co więcej każda oferta może zostać dowolnie skonfigurowana w dopasowaniu do naszych potrzeb. Pakiet podstawowy jest dedykowany każdemu klientowi, ale jeśli czegoś będzie brakowało, to można zdecydować się na rozszerzenie oferty. Jednym z częściej wybieranych pakietów jest np. zwiększenie limitu kilometrów o 5, 10 lub 15 tysięcy kilometrów. Koszt jest uwzględniony w miesięcznej racie, a w sytuacji przekroczenia limitu musimy jedynie pamiętać o dodatkowej opłacie za każdy przejechany kilometr. Wszystko zależy więc od tego czego aktualnie potrzebujemy.