Wypożyczalnia samochodów – jak wybrać najlepszą ofertę?

Wypożyczanie samochodu to usługa, z której korzystamy raczej doraźnie. Popularność tej branży nadal nieco przyćmiewają korporacje taksówkarskie mimo, że finansowo niekoniecznie się to opłaca. Decydując się na poszukiwanie wypożyczalni samochodów warto pamiętać o kilku punktach, które ułatwią nam podjęcie właściwej decyzji.

Coraz większy wybór

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było znaleźć firmę, która zajmuje się wypożyczeniem samochodów. Co prawda, branża ta rozwinęła się w Polsce po wejściu do Unii Europejskiej, ale nie od razu rodzimi przedsiębiorcy docenili jej potencjał. Na rynku pojawiły się lokalne podmioty, jak również filie firm zagranicznych, na przykład Sixt. Te pierwsze uczyły się nowego biznesu, drugie korzystały z gotowych wzorców, stosowanych od lat w innych krajach. Miały dostęp do bogatej floty, mogły też zaproponować swoim klientom lepsze stawki za swoje usługi. Polacy chętniej sięgali po wypożyczane auto podczas zagranicznych wakacji. W kraju taka opcja dość długo była pomijana. Do doraźnych kursów, jak na lotnisko lub w inne miejsce, do którego najlepiej dostać się samochodem, zwykle wzywało się kogoś bliskiego lub taksówkę. Mnogość dostępnych obecnie wypożyczalni samochodówsprawia, że wybór staje się coraz atrakcyjniejszy, ale również trudny.

Indywidualne potrzeby

Wynajęcie samochodu powinno być dopasowane do naszych potrzeb. Zupełnie inny pojazd sprawdzi się do jazdy po mieście, inny model przyda się na dalekich trasach. Duże wypożyczalnie samochodówmają zwykle rozbudowaną flotę a w niej zarówno niewielkie auta kompaktowe, jak i duże pojazdy typu suv czy kombi. Te pierwsze nadają się idealnie do jazdy po zakorkowanym mieście, drugie mają sporą pojemność, więc można się do nich zapakować z całą rodziną, wybierając się na wakacje. Niektóre firmy mają nawet busy dla dziewięciu osób, które sprawdzają się w przypadku imprez okolicznościowych, kiedy trzeba przywieźć lub zawieźć gości pod wskazany adres. Z kolei osoby, których auto uległo wypadkowi, lub przebywa dłuższy czas w warsztacie samochodowym, najczęściej będą szukać podobnej marki oraz modelu. Jeśli kierowca jest przyzwyczajony do konkretnego typu pojazdów, rzadko kiedy w wypożyczalni samochodów Katowice będzie szukał czegoś diametralnie innego.

Komfort jazdy

Samochody, przeznaczone do wynajęcia, powinny zapewniać najwyższy komfort jazdy. Standardem jest wyposażenie we wspomaganie kierownicy, poduszki powietrzne, systemy ABS i ESP, dzięki którym jazda jest o wiele bardziej bezpieczna. Wypożyczalnie samochodówstarają się mieć już do dyspozycji klientów zarówno auta z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów. Ważną kwestią jest stan techniczny floty. Dobra firma dba o to, aby mieć auta w doskonałym stanie. Przeglądając ofertę warto spojrzeć na rok produkcji polecanych pojazdów. Roczne, dwuletnie auta uchodzą za najmniej awaryjne, przy regularnych kontrolach technicznych świetnie radzą sobie również auta nieco starsze. Wszystkie usterki, jakie powstają, powinny być na bieżąco usuwane. Klient ma prawo pytać o przebieg auta, zanim zdecyduje się na jego wypożyczenie. Jeśli planujemy wypożyczenie auta na czas wakacyjnych wojaży, dobrze jest zerknąć również na to, czy polecany model ma klimatyzację, elektryczne szyby, centralny zamek, światła przeciwmgielne, odtwarzacz CD z radiem oraz pojemny bagażnik. Bywa, że firmy, zajmujące się wypożyczaniem samochodów proponują dodatkowe wyposażenie. Może to być nawigacja GPS, przydatna przy dłuższych trasach, ale także montaż fotelika lub fotelików dla dzieci. Warto dopytać, jak wygląda odpłatność za dodatkowe elementy w samochodzie.

Przy wynajmie auta należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Najniższe ceny, jakie zwykle widzimy w folderach reklamowych zwykle nie odpowiadają rzeczywistości, ponieważ to podstawowy pułap. Sporo wypożyczalni samochodów stosuje również limity kilometrów lub określoną liczbę godzin, które można przejechać w ciągu dnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ