Poker to jedna z najpopularniejszych gier karcianych. Grywają w nią zarówno celebryci, jak i zwykli zjadacze chleba. W telewizji często można też śledzić turnieje gry w pokera. Wtedy to niemal na żywo, można obserwować tzw. pokerową twarz. Wiele osób zafascynowanych pokerem, chciałoby spróbować swoich sił w tej grze karcianej, ale nie wie, jak się do tego zabrać. Na samym początku warto wiedzieć, że wariantów gry w pokera jest kilka. Swoją przygodę warto jednak zacząć do tego najprostszego i poznać podstawowe zasady gry w pokera. Dopiero kiedy się je opanuje, można rozszerzyć grę i doskonalić swoje umiejętności.

Układy pokerowe

To, co w pokerze jest najważniejsze to obowiązujące układy. Jako układy rozumie się tu posiadane przez graczy kary. Zasady gry w pokera mówią, że wygrywa ta osoba, która ma w ręce najsilniejszy układ. Jeśli dwóch graczy ma takie same układy lub nikomu nie udało się ułożyć żadnego, wtedy należy zliczyć wartość kart (asy jest najważniejszą kartą).

Najmocniejszy układ w pokera to Royal Flush, czyli Poker Królewski. Występuje wtedy, gdy ma się asa, króla, damy, waleta i dziesiątki. Karty muszą być w tym samym kolorze. Następnym układem jest Straight Flush, czyli poker. Tworzy go pięć kart w tym samym kolorze. Kolejno wyżnia się karetę (four od kind) składająca się z czterech kart o tej samej wartości, full – trzy karty o tej samej wartości i dwie o tej samem np. para królów i trzy walety, kolor – wszystkie karty w tym samym kolorze bez względu na wartość, strit, czyli pięć kolejnych kart, trójka – trzy karty o tej samej wartości, dwie pary– dwie pary o tej samej wartości np. dwa króle i dwie damy, para–  dwie karty o tej samej wartości i na końcu wysoka karta, czyli najsłabszy układ pokerowy obejmujący zupełnie przypadkowe karty.

Wpisowe w pokerze

W pokera gra się o coś. Waluta mogą być żetony, pieniądze, zapałki czy co tylko gracze uznają za stosowne. Ważne jest to, aby waluta, która się gra była umieszczona na środku i poszczególni gracze podbili stawkę.

Rozdanie w pokerze

Kolejną zasadą gry w pokera jest to, że osoba, która rozdaje karty, powinna dokładnie je przetasować na oczach pozostałych graczy. Następnie musi je rozdawać tak, aby nie było widać ich wartości i zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Każdemu graczowi należy dać pięć kart, a pozostałe umieścić na środku stołu. Gracze, którzy otrzymali swoje karty, pierwsze co powinni zrobić, to ocenić ich wartość, czyli moc. W czasie tej analizy chodzi o to, aby zachować kamienną twarz i nie zdradzić przed przeciwnikami, jakie ma się kary. Nawet jeśli ma się złe, obowiązuje pokerowa twarz i blef. Po ocenie kart przychodzi czas na prawdziwą rozgrywkę.

Zasady pokera mówią, że zaczyna ją osoba, która siedzi po lewej stronie rozdającego karty. Osoba ta otwiera zakład, a następnie pozostali dorzucają się do puli. Każdy z graczy w trakcie rozgrywki może sprawdzić karty, podbić stawkę lub spasować. W grze zostaje się, jeśli wybierze się pierwsze dwie opcje. Pasując, należy położyć karty na stół, tak aby pozostali gracze, nie widzieli ich wartości. Gracz, który spasował, nie odzyskuje tego, co włożył do puli.

Po każdej kolejnej rozgrywce, w której gracza wykonał jeden z wyżej opisanych ruchów, można wymienić do 3 kart. Karty bierze się po kolei z tych pozostałych przy rozdawaniu. Przy wymianie kart obowiązuje ta sama zasada co przy ich rozdawaniu. Gra kończy się odkryciem kart przez wszystkich graczy biorących udział w rozgrywce. Zasadą pokera jest, że zwycięzca bierze wszystko.

 

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ