Zegarek mechaniczny

Dostałeś w prezencie wymarzony zegarek i chcesz, aby jak najdłużej był z Tobą? Przede wszystkim powinieneś go odpowiednio pielęgnować, aby służył Ci przez następne lata. Z naszego artykułu dowiesz się, jak powinieneś czyścić swój zegarek i czy warto go serwisować w razie wymiany baterii lub malutkich uszkodzeń. Zapraszamy!

Zacznijmy od podstaw

Najważniejszą zasadą, jaką musisz koniecznie poznać, jest ta, że najlepiej jest przeciwdziałać uszkodzeniom, bo naprawa potrafi być zdecydowanie o wiele bardziej kosztowna. Z tego powodu lepiej jest zapobiegać i starać się systematycznie pielęgnować posiadany zegarek. Przede wszystkim powinieneś regularnie nosić zegarek, a nie odkładać go w kąt. Dlaczego? Ponieważ cały system potrzebuje ruchu, aby utrzymać smar w odpowiednim stanie oraz lepkości. Dzięki temu skuteczniej roznosi go po innych częściach zegarka.

Najlepiej jest kupować zegarek z profesjonalnego źródła, które umożliwia jego naprawę przez zegarmistrza. Jeśli takowego nie posiadasz, to wyślij do zaufanego specjalisty lub poszukaj w swoim rodzinnym mieście, ponieważ zegarek, którego się długo nie używa, powinien zostać dokładnie obejrzany i sprawdzony pod kątem uszkodzeń mechanizmu. Koniecznie poszukaj zegarmistrza w swoim mieście!

Jak czyścić zegarek?

Możesz samodzielnie czyścić zegarek, ale jedynie określone obszary, ponieważ dokładniejsze czyszczenie powinieneś pozostawić specjaliście. Co możesz zrobić sam? Najprostszą odpowiedzią jest: czyścić go z zewnątrz. Regularne noszenie zegarka powoduje, że odkłada się w nim brud z Twojego ciała, który może wnikać znacznie głębiej i uszkadzać czasomierz. Z tego powodu należy czyścić przestrzeń między obudową a ramką i obszar wokół szkiełka.

Najpierw zdejmij bransoletę lub skórzany pasek. Bransoletę włóż do miseczki, którą wypełniać będzie ciepła woda z kroplą płynu do mycia naczyń. Dzięki temu usuniesz łój i elementy naskórka, które w trakcie noszenia odkładały się na niej. Trzymaj ją tak od 15 minut do godziny i wyciągnij, gdy już będziesz miał pewność, że wszystko zeszło. Potem wystarczy umyć szczoteczką z mięciutkim włosiem i osuszyć delikatnym, bawełnianym ręczniczkiem.

W przypadku, gdy posiadasz skórzany pasek, powinieneś przetrzeć ściereczką z mikrofibry i przejść do przygotowania pasty czyszczącej na bazie łyżeczki wody i łyżeczki sody oczyszczonej. Nałóż ją na obie strony paska i poczekaj, aż się wchłonie. Może to zająć spokojnie ponad godzinę. Potem ponownie użyj szmatki z mikrofibry do tego, aby delikatnie usunąć nadmiar pasty i pozostawić do wyschnięcia. Całość na koniec wypoleruj.

Kopertę oczyszczamy mocno wyciśniętą, miękką ściereczką. Nie pozwól, aby dostała się do środka kropelka wody – cały proces musi przebiegać z użyciem jak najmniejszej ilości wody, która będzie się znajdować w ściereczce. Następnie odłóż do osuszenia. Pozwala to zapobiec odkładaniu się wilgoci w szczelinach zegarka i powstawaniu kolejnych, głęboko osadzonych zabrudzeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ