Wino to jeden  z najpopularniejszych napoi alkoholowych. Chętnie pijemy go do kolacji czy obiadu, a także w trakcie spotkań towarzyskich. Ilość rodzajów wina sprawia jednak, że wybór tej odpowiedniej butelki może nastręczać dużo problemów laikowi. Częstym problem jest też nieumiejętne przechowywanie wina. Zobacz jak przechowywać wino oraz na co zwracać uwagę podczas jego zakupu.

Jak kupić dobre wino?

Aby kupić dobre smakowo wino, nie trzeba być znawcą tego trunku czy zapisywać się na specjalne szkolenia. Dla osób, które nie pasjonują się winami, wystarczy podstawowa wiedza pozwalająca zdobyć minimum informacji o winie z naklejonej na butelce etykiety. Warto też pamiętać, że cena wina nie zawsze świadczy o tym, że będzie ono dobre. Koszt butelki ma znaczenie tylko przy winach z górnej półki. Kupują wino w dyskoncie czy hipermarkecie, cena nie odgrywa aż takiej roli.

Wiek wina

Wiele osób przy zakupie wina kieruje się zasadą, że im starsze, tym lepsze. Jest ona faktycznie tą właściwa, ale tylko przy winach drogich i luksusowych. Większość win, które można dostać w sklepach, należy wypić w ciągu dwóch, trzech lat od daty zabutelkowania. Przy zakupie białego wina specjaliści polecają wręcz, aby kierować się odwrotną zasadą. Białe wino im jest młodsze, tym jest lepsze.

Alkohol w winie

Poziom alkoholu w winie uzależniony jest od poziomu cukru w winogronach. Im go więcej, tym wino posiada więcej procentów. Oznacza to, że tylko przy niektórych rodzajach win można liczyć na dużą zawartość alkoholu. Do wina o znacznej liczbie procentów można zaliczyć np. wina amaron –  włoskie wina wytrawne o barwie czerwonej.

Jak przechowywać wina? Temperatura

Zakup dobrego wina to jednak dopiero początek. Kolejnym krokiem jest jego odpowiednie przechowywanie. Wina powinno się przechowywać w temperaturze 12 stopni Celsjusza. Wyższa sprawia, że będą one szybciej dojrzewać, a co za tym idzie, będą krócej przydatne do spożycia. Niska temperatura natomiast spowalnia procesy dojrzewania i trzeba dłużej czekać na osiągnięcie optymalnych walorów smakowych oraz zapachowych. Przechowując wina, nie należy również  trzymać ich w pomieszczeniach, w których są duże wahania temperatury. Należy również zaznaczyć, że wrażliwsze i delikatniejsze wina białe dobrze jest przechowywać w nieco wyższej temperaturze, oscylującej w okolicach 18 stopni Celsjusza.

Jak przechowywać wina? Pomieszczenie

Pomieszczenie, w którym przechowuje się wina, powinno być ciemne. Światło, zarówno te naturalne, jak i sztuczne przyspiesza dojrzewanie wina oraz niekorzystnie wpływa na jego smak. Nie powinno się również trzymać wina w nasłonecznionym miejscu, można doprowadzić do tego, że będą się w nim wytwarzać winne związki siarki. Szczególnie narażone są na to wina musujące oraz stare. W pomieszczenie, w którym przechowuje się wina, nie powinno się także trzymać się produktów agresywnych zapach np. cebuli czy kiszonej kapusty. Jeżeli nie posiada się możliwości przechowywania wina w piwnicy, należy pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach np. specjalnej klimatyzowanej szafie na wina. Wina przeznaczone do stosunkowo szybkiego wypicia można też przetrzymywać na stojaku lub w oryginalnych drewnianych skrzynkach od producenta. Należy unikać długotrwałego przechowywania alkoholu w lodówce, gdzie narażony jest na wibracje i zbyt niską temperaturę.

Jak przechowywać wina? Wilgotność powierza

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, przechowując wina, jest wilgotność powietrza. Nie powinna ona przekraczać 50%, idealnie, gdy wynosi ok. 70-75%.

Jak przechowywać wino? Butelki

Butelki z winem należy przechowywać w pozycji leżącej. Korek powinien mieć cały czas kontakt z winem i być  wilgotny.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ