Wraz z nadejściem pierwszych chłodnych dni fani sportów zimowych zaczynają przygotowywać się do sezonu. Jednak planowanie nowych tras to nie jedyne ich zajęcie, konieczne jest także przygotowanie sprzętu. Przygrywanie deski snowboardowej do sezonu sprawi, że zimą będzie można liczyć na płynną i gładką jazdę po śniegu. O odpowiednie przygotowanie deski muszą zadbać wszyscy snowboardowy, nawet ci, którzy posiadają drogi i ekskluzywny sprzęt. Nawet ten bowiem może mieć stępione krawędzie czy ubytki w ślizgu. Zobacz jak przygotować deskę snowboardową do sezonu.

Profesjonalny serwis snowboardowy

Najprostszym sposobem przygotowania deski snowboardowej do sezonu jest oddanie jej do profesjonalnego serwisu, w którym zajmą się wszystkimi usterkami i ubytkami. Ceny serwisu zaczynają się od 80 zł za drobne naprawy np. ostrzenie krawędzi i idą w górę. Średnio za cały pakiet należy zapłacić ok. 200 zł. Przygotowaniem deski do sezonu można się zająć również samodzielnie.

Jak samodzielnie przygotować deskę snowboardową do sezonu?

Pierwszym krokiem do samodzielnego przygotowania deski do sezonu jest wybór odpowiedniego stanowiska. Dobrze, jeśli ma ono dostęp do prądu i dobre oświetlenie. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie specjalnych imadeł do snowboardu, które pozwalają na zamocowanie deski i pionie i poziomem. Jeśli takimi się nie dysponuje, snowboard można też oprzeć na dwóch krzesłach. Stanowisko najlepiej przygotować w miejscu, w którym podłoga jest zmywalna lub wyłożyć ją folią zabezpieczającą.

Naprawa ślizgu deski

Pierwszym krokiem przygotowania snowboardu do sezonu jest oczyszczenie ślizgu z brudu i starego smaru. Czyszczenie ślizgu wykonuje się przy pomocy cykliny, służy ona też do usunięcia wystających fragmentów ślizgu (do tego zadania można też wykorzystać ostry nożyk). Odsłonięte i zlokalizowane dziury należy odtłuścić  za pomocą specjalnego zmywacza do smaru lub benzyny ekstrakcyjnej, a następnie spalić pałeczkę p-texu nad dziurami, tak aby kapiące  tworzywo je wypełniono. Po zalaniu dziur w ślizgu deski, nadmiar tworzywa, należy  zebrać używając do tego stalowej cykliny. Na koniec naprawiane miejsca dobrze jest przetrzeć papierem ściernym.

Ostrzenie krawędzi deski snowboardowej

Kolejny krokiem przegotowaniu snowboardu do sezonu to ostrzenie krawędzi. Należy zadbać, aby był one odpowiednio wyprofilowane – standardowo dolna płaszczyzna jest ustawiana w jednej linii z powierzchnią ślizgu, natomiast boczna pod kątem 90 stopni do niej. Zmniejszenie lub wyostrzenie kąta bocznej płaszczyzny spowoduje lepsze trzymanie się krawędzi, ale i będzie wymagała zaawansowanej techniki i precyzji jazdy. Jeśli chce się ułatwić prowadzenie deski, dobrze jest podnieść kąt dolnej płaszczyzny.

Ostrzenie krawędzi deski snowboardowej rozpoczyna się od dolnej płaszczyzny. Do tego zadania używa się pilnika lub specjalnej ostrzałki.  Po dolnej płaszczyźnie przystępuje do ostrzenia krawędzi bocznej, w tym celu trzeba ustawić deskę pionowo i krawędzią do góry. Ostrzenie krawędzi należy zakończyć wypolerowaniem ich kamieniem ceramiczny – dzięki czemu będą twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia.

Smarowanie deski snowboardowej

Na koniec konieczne jest smarowanie deski snowboardowej. Pozwoli to na uzyskanie właściwego poślizgu na śniegu. Smarowanie rozpoczyna się od odtłuszczenia ślizgu smarem lub benzyną.

Kolejnym zadaniem jest rozgrzanie żelazka (tego, którym prasuje się ubrania) do temperatury, w której smar będzie się topił i ustawienie go nad ślizgiem w pozycji pionowej. Do żelazka przykłada się kostkę smaru i polewa się nią ślizg równomiernie całej długości. Następnie ślizg trzeba wyprasować, rozprowadzając smar po całej powierzchni.  Na typ etapie należy zadać o to, aby żelazko nie miało zbyt wysokiej temperatury i nie przegrzało ślizgu. Jeśli tak się stanie, powstaną na nim wybrzuszenia i odklejenia. Po wyprasowaniu ślizgu deskę należy odstawić do ostygnięcia, a następnie za cyklinować.

 

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ