Obecnie systemy i sztuki walki to jedne z najpopularniejszych sportów. Ćwiczą je zarówno panie, panowie, jak i dzieci. Wiele osób jednak  myli te dwa pojęcia i wszystkie sztuki walki oraz systemy walki kwalifikuje jako te podobne do karate. Tymczasem systemy walki od sztuk różnią się pozycjami, mechanizmami obrony i ataku, a także charakterem. Zobacz jakie sporty zaliczamy do sztuk, a jakie do systemów walki oraz czym się one charakteryzują.

Czym są sztuki walki?

Jeżeli myślimy o sztukach walki o zazwyczaj na myśli mamy te wschodnie.  Sztuki walki to sporty, które skupiają się wokół motto, jakim jest mądre posługiwanie się siłą, która wypływa nie tylko ze sprawności fizycznej, ale i życiowego doświadczenia i mądrości. Wschodnie sztuki walki to dyscypliny, które odżegnują się od agresji i stawiają na zapanowanie nad własnymi emocjami i odruchami. Co więcej, oprócz technik obrony i ataku uczą one swoich adeptów postaw życiowych oraz bardzo duży nacisk kładą na duchowość.  Większość sztuk walki wywodzi się z Dalekiego Wschodu – Japonii, Chin, Tajlandii czy Korei.

Najpopularniejsze  sztuki walki

Sztuki walki są bardzo popularne w Polsce. Ich szkół jest bardzo dużo, a w treningach mogą uczestniczyć nawet 3 latki. Wbrew powszechnym opiniom sztuki te znacznie się od siebie różnią i wprawne oko od razu może odróżnić adepta aikido od karate.

Do najpopularniejszy sztuk walki zalicza się pochodzące z Chin kung-fu. Jego popularności rozpoczęła się wraz z epoką filmów z Brucee’em lee i trwa do dziś. Sport ten opiera się na wykonywaniu ruchów podobnych do tych, które w walce wykorzystują dzikie zwierzęta: lampart, wąż, żuraw, tygrys i smok. Treningi kung-fu są niezwykle widowiskowe.

Kolejną znaną sztuką walki jest karate, które powstało w Japonii. Kratę skupia się przede wszystkim na samoobronie, a w trakcie treningu nie używa się broni. Pierwotnie było używane przez chłopów, którzy bronili się przed Samurajami. Najbardziej znanymi ciosami karate są wykopy i uderzenia, a także sam towarzyszący im okrzyk kiai. W Japonii powstało również judo. Celem tej sztuki walki jest doskonalenie samego siebie i czerpanie z siły z szybkości i zwinności ciała. Wschodnią sztuką walki również pochodzącą z Japonii jest też aikido. Stawia ono na synchronizowanie ruchów z oddechem oraz wydobycie wewnętrznej energii. Jego celem jest doskonalenie ducha i ciała.

Do sztuk walki zalicza się także tai-chi, będące reakcyjną i medyczną gimnastyką, ju-jitsu, które opiera się na ustępliwości, łagodność oraz miękkości ruchów, taekwondo – sztuka walki stosowana w celach militarnych, muay thai znany jako tajski boks oraz capoeira, która jest przykładem sztuki walki pochodzącej z Brazylii.

Jakie są systemy walk?

Systemy walk silnie nastawione są na atak i obronę przed przeciwnikiem. W odróżnieniu od sztuk walki nie kładą dużego nacisku na duchowość i samorozwoju, a skupiają się głównie na sile, zwinności, szybkości. Wśród najpopularniejszych systemów walk wyróżnia się: MMA, czyli mieszankę sztuki walki, które łączą w sobie wszystkie techniki sportów bez użycia broni, krav magę, combat, boks i pięściarstwo,  a także zapasy.

 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ