opony zimowe

Opony są jednymi z najbardziej istotnych elementów samochodu, choć wielu współczesnych kierowców wydaje się o nich zapominać. Jednak kiedy nadchodzi zima, każdy właściciel auta powinien z odpowiednim wyprzedzeniem wymienić swoje letnie opony na zimowe. Dowiedz się, jak zrobić to, aby jednocześnie nie obciążyć domowego budżetu.

Nowoczesny system to nie wszystko

Wielu właścicieli samochodów, słysząc, że w ich pojazdach znajdują się takie systemy jak ABS, ESP czy ASR uważa, że jazda w każdych warunkach jest bardzo bezpieczna. Oczywiście, zadaniem tych specjalnie zaimplementowanych modułów jest zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu jazdy, jednak nie są one w stanie wygrać z naturą, a ta z kolei zawsze oddziaływuje na opony samochodowe. Dlatego tak ważne jest dbanie o ten właśnie element auta.

Opony zimowe są istotne

Zima to czas, kiedy na drodze pojawiają się marznące kałuże, śnieg i błoto pośniegowe. Wszystkie te niesprzyjające warunki sprawiają, że auto zachowuje się gorzej na nawierzchni i ma mniejszą przyczepność. Co za tym idzie, wydłuża się droga hamowania, pokonywania zakrętów jest trudniejsze, a szansa na wpadnięcie w poślizg i wypadnięcie z toru jazdy bardzo wysoka. Warto przy tym pamiętać, iż mieszanka gum, stosowana w oponach letnich, nie lubi niskich temperatur i twardnieje w nich jak plastik, jeszcze bardziej zwiększając szansę na poślizg.

Opony zimowe produkowane są z innych mieszanek, dzięki czemu nie twardnieją w taki sposób. Mają głębszy bieżnik, dostosowany do odprowadzania zwiększonej ilości zabrudzeń, pojawiających się na drodze, a także wody. Charakteryzują się wysoką przyczepnością i stabilnością toru jazdy, dzięki czemu zapobiegają nadmiernemu wydłużaniu hamowania i poślizgom. W efekcie sprawiają, że podróż jest nie tylko bardziej bezpieczna, ale także komfortowa. Cechy te decydują o tym, dlaczego są tak ważne podczas codziennej eksploatacji pojazdu.

Jak wybrać tanie opony zimowe?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich parametry, takie jak nośność i prędkość. Parametry te powinny być dobrane pod kątem naszego własnego auta, dzięki czemu będą w pełni odpowiadać jego potrzebom i zapewnią najlepszą jazdę. Decydując się na zakup opon, warto wybrać także takie, których skuteczność działania została potwierdzona niezależnymi testami.

Kolejny krok to wybór bieżnika, który może być symetryczny, asymetryczny lub kierunkowy (przypominający literę V). Najbardziej popularny wybór to bieżnik kierunkowy, choć najbardziej efektywnie odprowadzają wodę bieżniki asymetryczne. To one zapewniają najlepsze odprowadzanie wody oraz maksymalną przyczepność. Kolejne parametry, o jakich powinniśmy pomyśleć, to hałas emitowany przez opony, a także jej energooszczędność, wpływająca na ilość zużytego paliwa.

Najtańsze opony zimowe warto wybrać u renomowanego sprzedawcy, takiego jak Tire Expert. Oferuje on nowe egzemplarze w atrakcyjnych cenach, które na pewno sprawdzą się dużo lepiej, niż jakiekolwiek, używana zamienniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ