Jak wycenić naprawę auta

Kupno samochodu niejednokrotnie wiąże się z dodatkowymi wydatkami, jeżeli pojazd nie okazał się w pełni sprawny. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup auta z usterkami, czy nie, powinieneś mieć świadomość tego, ile będzie kosztować wizyta u mechanika. Jak dokładnie wycenić naprawę auta?

Profesjonalna wycena naprawy auta

Aby dokładnie poznać stan techniczny auta, którego zakupem jesteś zainteresowany, powinieneś poprosić specjalistów o pomoc. Dysponują oni odpowiednim sprzętem oraz współpracują z doświadczonymi mechanikami, dzięki czemu są w stanie szybko i szczegółowo oszacować koszty ewentualnej naprawy. To daje Ci znacznie lepszą pozycję w negocjowaniu ceny ze sprzedawcą.

Specjalistyczne procedury wyceny obejmują często kontrolę nawet kilkuset punktów kontrolnych. Ich sprawdzenia dokonuje się według ściśle określonych wytycznych. To dla Ciebie gwarancja, że dostarczony raport będzie oddawał rzeczywisty koszt napraw do wykonania.

Co należy uwzględnić przy wycenie naprawy auta?

Zbadanie stanu samochodu to złożony proces. Do najważniejszych punktów podlegających ocenie należą:

  • informacje o aucie na podstawie dokumentów,
  • badanie stanu karoserii,
  • badanie stanu szyb,
  • stan kół i ogumienia,
  • stan oświetlenia,
  • badanie komory silnika,
  • oględziny podwozia.

Pierwszym istotnym krokiem jest pozyskanie informacji o samochodzie na podstawie dokumentów czy numeru VIN. Ekspert zweryfikuje dane z dokumentów pojazdu. Sprawdzi, czy zgadzają się ze stanem faktycznym. Na tej podstawie zostanie sporządzony wstępny raport.

Następnie badany jest stan karoserii. W tym przypadku wykonuje się m.in. badanie grubości lakieru. Dzięki temu możliwe jest dowiedzenie się, czy jej poszczególne elementy nie zostały powtórnie pomalowane. Badanie pozwala też określić precyzję montażu detali.

Kolejnym krokiem jest ocena stanu szyb. Procedura pozwala wykryć ewentualne zarysowania, pęknięcia i inne uszkodzenia, a także porównać ich wiek z rokiem produkcji auta. Sprawdzana jest także ich oryginalność.

Stan oświetlenia jest monitorowany pod względem prawidłowości działania wszystkich lamp w samochodzie oraz ich aktualną kondycją pod kątem matowienia, zarysowań i pęknięć.

Takimi usługami zajmuje się np. strona wycenanaprawy.pl, gdzie możesz zlecić ekspertowi wycenę naprawy auta!

Badanie kół, ogumienia, silnika oraz podwozia

Dokładne zbadanie stanu kół i ogumienia pojazdu obejmuje sprawdzenie stanu faktycznego opon, w tym:

  • grubości bieżnika,
  • wybrzuszeń,
  • pęknięć.

W raporcie uwzględnianie są również sugestie co do przyszłego eksploatowania opon.

Niezwykle istotnym elementem ekspertyzy jest zbadanie stanu komory silnika. Sprawdzane są tutaj wszystkie płyny eksploatacyjne oraz czas ich ostatniej wymiany. Pod uwagę brany jest też stan techniczny elementów komory silnika, w tym jego niemiarowa praca lub wycieki albo możliwość ich powstawania.

Profesjonalny raport nie może się obyć bez precyzyjnych oględzin podwozia, które najczęściej są wykonywane w warsztacie lub stacji diagnostycznej. Ocenie podlegają stan techniczny podwozia, układu zawieszenia, przeniesienia napędu oraz układu wydechowego i hamulcowego.

Jazda próbna

Zachowanie pojazdu na drodze także może podlegać badaniu. Specjalista ocenia wtedy m.in. sprawność układu kierowniczego, hamulców oraz zawieszenia. Najczęściej to Ty określasz warunki drogowe, w jakich ma się odbyć jazda próbna.

Jeżeli zdecydowałeś się na fachową ekspertyzę, możesz też liczyć na szczegółową dokumentację fotograficzną. Będzie ona zawierała zdjęcia z wnętrza pojazdu oraz te wykonane na zewnątrz.

Wycena naprawy auta – opłacalna inwestycja

Wykonanie profesjonalnej wyceny może się wydawać zbędnym wydatkiem, w rzeczywistości jednak to bardzo dobry sposób, aby nie przepłacać za samochód, który ma usterki. Stanowi podstawę do negocjacji ceny i może Cię uchronić przed poważnymi kosztami w przyszłości, jeżeli pojazd, który chcesz kupić, jest wart kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Zrealizowana przez specjalistów ekspertyza wskaże Ci faktyczną wartość pojazdu. Dzięki temu zakupisz auto, które będzie Ci służyć przez kolejne lata. A to wszystko bez obawy o szybkie pojawienie się nieprzewidzianych usterek, których naprawa mogłaby być naprawdę kosztowna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ