Bawełniana, lniana, flanelowa, biała lub wzorzysta, z kołnierzykiem albo bez, pod krawat, rozpięta, polo… koszula! Wariacje na temat jej fasonu i wzorów, zdają się  nie mieć końca. O ile sam krój na przestrzeni wieków nie zmienił się tak znacznie, to materiał, dodatki, wzory – projektanci dbają o sezonową różnorodność tego podstawowego elementu męskiej garderoby. Dlaczego podstawowego? Ponieważ to chyba pierwsze skojarzenie, które budzi hasło „moda męska”. Nie marynarka, nie krawat, nawet nie garnitur – ale właśnie koszula to podstawa w szafie każdego pana. Jak wybrać koszulę, która podkreśli atuty sylwetki i będzie stanowić doskonałą bazę do zbudowania wielu stylizacji – podpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Skrócona historia koszul męskich

„Bliższa ciału koszula”– z pewnością każdy zna to popularnie powiedzenie. Koszule przez wieki służyły jako, skrywana przed szerokim światem, bielizna. Jedynie najubożsi chłopi i rzemieślnicy, aby oszczędzić odzież wierzchnią, pracowali w samych koszulach. Z czasem, kolejne elementy koszul zaczynały być „publiczne” – wtedy postanowiono je bogato zdobić: haftować i wyszywać srebrną lub złotą nicią oraz ozdabiać perłami i kamieniami szlachetnymi. Kiedy koszula była już zbyt zniszczona, aby jej dalej używać, takie zdobne kołnierze oraz mankiety odpruwano i w całości przyszywano do nowych egzemplarzy. Plisy, bufiaste rękawy i dekoracyjne koronki zdobiące koszule męskie z czasem zniknęły prawie całkowicie. Plisowane przody – jako pozostałość bogatych zdobień – pojawiają się jedynie na bardzo eleganckich koszulach smokingowych. Od XIX wieku, modzie podlegają już w zasadzie jedynie kształty i wielkości kołnierzyków.

Krój

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, stojąc przed wyborem koszuli, jest jej fason. Obecnie bardzo modne i chętnie kupowane przez panów są koszule męskie slim fit. Wyróżniają je między innymi pionowe, taliujące cięcia wzdłuż oraz dopasowany krój, który podkreśla smukłą i wysportowaną sylwetkę. Będą doskonałym wyborem dla młodszych mężczyzn, którzy chcą wyglądać elegancko i pokazać, że trendy nie mają przed nimi tajemnic. Takie szczupłe fasony prezentują się doskonale zarówno założone pod marynarkę, kamizelkę czy sweter, jak i solo. Aby podkreślić wyjątkowo elegancki charakter stroju, warto sięgnąć po koszulę w klasycznej bieli, wykonaną z wysokogatunkowej bawełny o splocie oxford. Jest ona przewiewna, miła w dotyku i mięsista zarazem. Doskonale się układa i pozwala ciału oddychać, przez co łatwiej uniknąć nieestetycznych zaplamień. Szeroki wybór najlepszych gatunkowo koszul dostępny jest na stronie: https://www.lancerto.com/kolekcje/koszule.html.

Kolor

Dobór koloru koszuli jest bardzo indywidualny. Obecnie nie ma ograniczeń w tej kwestii, nie ma barw zarezerwowanych dla przedstawicieli jakiegoś konkretnego zawodu czy formacji i najlepiej kierować się po prostu własnym gustem. Jedyne, co warto wziąć pod uwagę, to jej przyszłe zastosowanie. Eleganckie koszule męskie do garnituru powinny być raczej jednobarwne, ewentualnie w dyskretny prążek lub mikrowzór. Jeśli ranga wydarzenia wymaga ciemnego lub – rzadziej, czarnego garnituru – biała koszula to niemal obowiązek. W eleganckich stylizacjach biznesowych dobrze sprawdzi się również koszula jasnobłękitna lub w odcieniach bladego różu. Mężczyźni często nie doceniają siły tego koloru – który wbrew pozorom – świadczy o męskości i podkreśla pewność siebie. Ciekawym trikiem jest założenie ciemniejszej koszuli pod garnitur z jasnego lub białego lnu. Stylizacja rodem z gorącego Cannes to świetny pomysł na lato.

Dodatki

Podobno diabeł tkwi w szczegółach i jest to bez wątpienia prawda przy wyborze modnej koszuli męskiej. Krój kołnierzyka, rodzaj splotu, mankiety zapinane na guziki, a może na spinki – to wszystko decyzje, które trzeba podjąć przed zakupem. Styliści polecają, aby każdy modny pan miał w swojej szafie co najmniej 3-4 koszule: codzienną w odcieniach błękitu lub różu, bardziej casualową w kratę lub wzory, elegancką w bieli i jedną przeznaczoną do spinek. To absolutne minimum dla każdego eleganckiego mężczyzny. Jakie akcesoria najlepiej pasują do modnych męskich koszul? Krawat to wybór numer jeden, ale warto przekonać się także do innych dodatków: ekscentryczna mucha, dodające klasy szelki, a może frywolne spinki węzełki. Warto rozważyć różne opcje, aby wypracować własny, niepowtarzalny styl. Kwestią niepodlegającą dyskusji, powinna być zawsze czystość koszuli i jej forma – dokładnie odprasowana zawsze będzie prezentować się świetnie, niezależnie od okoliczności.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ