Niewydolność serca jest zespołem objawów, których przyczyną jest uszkodzenie mięśnia sercowego lub zastawek, najczęściej wskutek zawału lub nadciśnienia tętniczego.
Objawia się najczęściej szybkim męczeniem, dusznościami, zmianami masy ciała, opuchnięciem ciała, zwłaszcza w okolicach brzusznych, osłabieniem lub utratą apetytu, niemożnością podjęcia jakiejkolwiek aktywności. Zdarza się, że chorzy odczuwają ból w jamie brzusznej, który jest spowodowanych opuchnięciem wątroby, a także mają problem z zaparciami. Niekiedy dochodzi do utraty lub zaburzeń świadomości.

Niewydolność serca – leczenie

Niewydolność serca zazwyczaj zostaje wykryta dość późno, wtedy gdy możliwe jest jedynie leczenie objawów. Nieleczona może doprowadzić do śmierci pacjenta. Leczenie farmakologiczne zazwyczaj polega na stosowaniu takich leków jak blokery receptora angiotensyny, diuretyki czy beta-blokery. W niektórych przypadkach konieczne jest wszczepienie urządzenia, które przywraca skurcze serca, często jedynym rozwiązaniem jest przeszczep serca. Niewydolność serca to bardzo poważana choroba, której powinno się zapobiegać przez działania profilaktyczne. Ważna jest terapia chorób, które przyczyniają się do jej powstania, właściwy tryb życia, utrata wagi w przypadku osób otyłych, odpowiednie odżywianie, unikanie soli. Nie można również zapominać o aktywności fizycznej, oczywiście niezbyt intensywnej, dopasowanej do możliwości i potrzeb chorego. Wysiłek fizyczny nie jest wskazany w okresie zaostrzenia choroby. W przypadku, gdy nawet podczas wykonywania codziennych czynności, występują silne duszności, należy zaprzestać treningów i skontaktować się z lekarzem.
Leczenie niewydolności serca jest możliwe, ale wymaga od chorego zmiany trybu życia i większego dbania o siebie. Nie wszyscy pacjenci stosują się do zaleceń lekarzy. Wielu z nich leczenie ogranicza jedynie do regularnego przyjmowania leków. Niestety w ten sposób zmniejszają swoje szanse na życie. Statystycznie, tylko 50% pacjentów przeżywa dłużej niż pięć lat od diagnozy.

www.serce.info.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ