Probiotyk dla dorosłych

Probiotyk dla dorosłych warto mieć w podręcznej apteczce zwłaszcza w podróży. To wtedy, ze względu na stres i zmianę diety, często dopada nas biegunka. Dobry probiotyk sprawdzi się także po antybiotykoterapii. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze probiotyku i w jakich sytuacjach go stosować.

Czym są probiotyki?

Probiotyki to dobroczynne bakterie zamieszkujące nasze jelita. Są to głównie bakterie fermentacji mlekowej, które możemy dostarczać do przewodu pokarmowego wraz z pożywieniem, jedząc m.in. kefiry, jogurty i kiszone warzywa. Bakterie probiotyczne są bardzo ważne dla pracy układu pokarmowego, ale nie tylko. To dzięki nim nasze jelita są w równowadze i funkcjonują bez zarzutu, a zdrowe jelita to także lepsza odporność i lepsza praca innych układów oraz narządów wewnętrznych.

Probiotyk dla dorosłych w postaci suplementu diety zawiera w swoim składzie dobroczynne bakterie probiotyczne. Może też mieć w składzie prebiotyki, czyli substancje stanowiące pożywkę dla bakterii probiotycznych. Preparat, który jest połączeniem probiotyki i prebiotyku to synbiotyk.

Probiotyk dla dorosłych – kiedy go zastosować?

Probiotyk dla dorosłych warto stosować zwłaszcza po antybiotykoterapii i po biegunce. Przyjmowanie antybiotyków wiąże się z wyjałowieniem flory bakteryjnej jelit, co może mieć niekorzystny wpływ na procesy trawienia oraz kondycję organizmu, także nasze samopoczucie. Podobnie dzieje się po nieprzyjemnościach jelitowych, kiedy flora bakteryjna może ulec zubożeniu.

Probiotyk po biegunce i po antybiotyku wspomoże florę bakteryjną jelit, uzupełniając kolonie bakterii, które znajdują się w naszych jelitach. Jeśli musimy po antybiotykoterapii przestrzegać diety, warto sięgnąć po synbiotyk, który dodatkowo dostarczy jelitom prebiotyki.

Dobry probiotyk – czyli jaki?

W aptekach i na stronach internetowych znajdziemy mnóstwo produktów reklamowanych jako probiotyki dla dorosłych. Który z nich wybrać? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na skład. Dobry probiotyk dla dorosłych powinien zawierać kilka szczepów bakterii probiotycznych. Nie powinien natomiast mieć w swoim składzie żadnych substancji barwiących czy konserwujących. Probiotyk dla dorosłych nie powinien też zawierać laktozy, czyli białka mleka krowiego. Im jesteśmy starsi, tym nasza tolerancja pokarmowa na ten składnik maleje – to dlatego osoby dorosłe źle reagują na produkty mleczne z laktozą.

Jeśli wybieramy synbiotyk (probiotyk + prebiotyk), zwróćmy uwagę na rodzaj i pochodzenie substancji prebiotycznych. Najlepszy wybór to produkty z oligosacharydami owocowymi oraz inuliną.

Nie wszystkie probiotyki i synbiotyki nie muszą być przechowywane w lodówce – warto zwrócić uwagę na te preparaty, które zostały wyprodukowane za pomocą innowacyjnych technologii, dzięki czemu możemy je włożyć do torebki lub zabrać ze sobą w podróż.

Pamiętajmy też, by nie traktować probiotyków w kapsułce jako substytutu zbilansowanej diety.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ