Obecnie coraz częściej słyszy się o przypadkach kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę lub z jej utrzymaniem. Zidentyfikowanie przyczyn takiego zjawiska, choć próby takie podejmowane są przez lekarzy na całym świecie, nie jest proste. Tuż obok problemów hormonalnych, psychologicznych czy też środowiskowych, warto zwrócić uwagę na kwestię wrodzonych anatomicznych wad macicy. Jakie stwarzają one zagrożenia dla kobiet pragnących mieć dzieci?

Macica jednorożna

Macica jednorożna jest jedną z najrzadziej spotykanych wad w budowie macicy. Powstaje ona w wyniku nieprawidłowego rozwoju jednego z przewodów Mullera. Zazwyczaj obserwuje się jednocześnie pojedynczy jajowód. Są przypadki, kiedy druga część macicy występuje, jednak jedynie w szczątkowym stadium – jest to tak zwany róg szczątkowy. Do rozpoznania macicy jednorożnej coraz częściej wykorzystuje się kontrastowe metody ultrasonograficzne, które sprawdzają się lepiej niż zwykłe badania USG. Nieprawidłowość ta może utrudniać kobiecie zajście w ciążę lub nie pozwalać na jej utrzymanie, powodując poronienia.

Macica dwurożna

Macica dwurożna jest wadą wrodzoną dotyczącą około 0,4 – 0,5 procent populacji kobiet. Nieprawidłowo zbudowana jest zarówno wewnętrzna jama macicy, jak i jej zewnętrzny trzon. Macica dwurożna objawia się wgłębieniem powyżej centymetra na jej zewnętrznej powierzchni, co spowodowane jest wyodrębnieniem oddzielnych, wydatnych rogów. Jama macicy dwurożnej jest podzielona na dwie części i przyjmuje kształt litery W. Wada nie jest przeszkodą w zajściu w ciążę i jej donoszeniu, jednak jedynie pod warunkiem, że jest niewielka. W innym przypadku posiadanie macicy dwurożnej wiąże się z ryzykiem poronień i przedwczesnego porodu, dlatego zalecana jest operacja.

Podwójna macica

Aby zrozumieć istotę tej wady należy odwołać się do życia płodowego dziewczynki. To właśnie wtedy dochodzi do rozwoju macicy – jako dwóch małych rurek, które po pewnym czasie łączą się ze sobą. Są jednak przypadki, kiedy nie dochodzi do całkowitego połączenia się rurek, a jedna z nich rośnie samodzielnie. Staje się ona oddzielną strukturą – drugą macicą. Wada często prowadzi do wytworzenia się dwóch oddzielnych szyjek macicy, a niekiedy dwóch pochw lub pochwy przedzielonej. U kobiet posiadających podwójną macicę zazwyczaj nie występują żadne objawy, które mogłyby sygnalizować nieprawidłowość. Diagnozowana jest ona najczęściej podczas rutynowych badań ginekologicznych. Podwójna macica może stanowić przyczynę trudności w utrzymaniu ciąży, nieprawidłowego ułożenia płodu, a także przedwczesnego porodu.

[Głosów:4    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ