10. tydzień ciąży
W 10 tygodniu ciąży płód przypomina już miniaturowego człowieka. Powieki urosły i skleiły się, a dziecko wygląda jakby spało. Zaczyna poruszać coraz częściej rączkami, nóżkami, potrafi też otwierać buzię.
Główka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała. Błonki między palcami u rączek zanikły, widać palce z opuszkami. Natomiast palce u stóp są widoczne, ale jeszcze zrośnięte.
W okresie tym powstały już wszystkie narządy wewnętrzne, które będą rosły i rozwijały się w kolejnych tygodniach.
Od tego momentu płód jest bardziej odporny na czynniki zewnętrzne.
11. tydzień ciąży
W jedenastym tygodniu ciąży skóra dziecka jest tak cienka, że widać przez nią naczynia krwionośne, choć już lekko zaróżowiona. Głowa odchyla się do tyłu i robi się bardziej owalna, a szyja robi się cieńsza i smuklejsza.
W jedenastym tygodniu zaczynają kształtować się zewnętrzne narządy płciowe u chłopców. Narządy płciowe u dziewczynek na tym etapie pozostają bez zmian.
Maluszek wymachuje już rączkami i nóżkami.
12 tydzień ciąży
W dwunastym tygodniu ciąży pojawiają się paznokcie u rąk, zaś na skórze pojawiają się zawiązki cebulek włosowych. Serce bije od 120 do 160 razy na minutę.
Zwiększa się ilość płynu owodniowego, dzięki czemu płód może swobodnie pływać.
Dziecko staje się silniejsze i odporniejsze na ewentualne przechodzone przez mamę infekcje, gorączkę albo zażywane lekarstwa.
Pod koniec 12 tygodnia, czyli pierwszego trymestru, ustępują ciążowe dolegliwości, takie jak mdłości, wymioty, senność.