Wiele osób postrzega nadwagę jako problem jedynie estetyczny. Niestety, jak pokazują różnorodne badania, podwyższona masa ciała ma znacznie większe konsekwencje i powoduje wiele problemów zdrowotnych. Co się dzieje w Twoim ciele, kiedy Twoja waga jest za wysoka? Poznaj 4 najczęściej spotykane problemy zdrowotne powodowane nadwagą.

Cukrzyca typu drugiego

Jedną z najpopularniejszych chorób, na którą zapadają osoby z nadwagą jest cukrzyca typu 2. To choroba przewlekła, objawiająca się zbyt dużym stężeniem glukozy we krwi. Kiedyś cukrzyca obserwowana była przede wszystkim wśród osób powyżej 60 roku życia, dziś coraz częściej cierpią na nią ludzie po czterdziestce, dwudziestolatkowie, a nawet dzieci. Wzrastający odsetek osób chorych na cukrzycę typu 2 jest ściśle związany ze zjawiskiem rosnącej ilości osób cierpiących z powodu nadwagi oraz otyłości.

Poważne choroby układu krążenia

Nadwaga może przerodzić się w rozliczne problemy zdrowotne, w tym także choroby serca. Za wysoka masa ciała prowadzi do nadciśnienia, a to w połączeniu z innymi dolegliwościami może prowadzić do takich chorób układu sercowo-naczyniowego jak zawał serca, udar mózgu czy choroba wieńcowa. Na szczęście zdrowa dieta i aktywność fizyczna wdrożone odpowiednio wcześnie pomogą Ci się przed nimi ustrzec!

Zwyrodnienia kości i stawów

Kiedy masz nadwagę, Twoje kości i stawy są nadmiernie obciążone, co może powodować zwyrodnienie stawów oraz niebezpieczne problemy z kośćmi i kręgosłupem. Nadmierny i długotrwały nacisk na stawy może uszkodzić chrząstkę stawową i prowadzić do tworzenia się tzw. wyrośli kostnych. Tego rodzaju zwyrodnienia utrudniają wykonywanie nawet podstawowych czynności, takich jak chodzenie. Pamiętaj jednak, że istnieją sposoby, aby temu przeciwdziałać i jak pokazują badania, warto to robić – naukowcy odkryli bowiem, że już pół kilograma masy ciała mniej obniża siłę oddziałującą na każde kolano aż o 2 kilogramy!

Problemy z samoakceptacją i kompleksy

Niestety, nadwaga i otyłość to także źródło różnorodnych problemów natury psychologicznej. Osoby o zwiększonej masie ciała codziennie mierzą się z krzywdzącymi stereotypami, a nierzadko również z odrzuceniem. Postrzeganie osób z nadwagą przez społeczeństwo może być przyczyną spadku pewności siebie, różnego rodzaju lęków, a nawet depresji. Oznacza to, że spadek masy ciała i poprawa wyglądu może pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie, a nawet na relacje z innymi ludźmi.

Zadbaj o swoje zdrowie i pozwól sobie pomóc

Jeżeli Twoja waga jest za wysoka i zaczynasz obawiać się o swoje zdrowie, pamiętaj, że nie jest to sytuacja bez wyjścia! Zbilansowane, regularne żywienie i dopasowane ćwiczenia fizyczne pomogą Ci obniżyć wagę, polepszą Twoją kondycję i zredukują ryzyko zachorowalności na powyższe choroby. Aby sprostać temu wyzwaniu, skonsultuj się ze specjalistami! Zespół terapeutów GACA SYSTEM dobierze dla Ciebie jadłospis, stworzy indywidualny program treningowy i we współpracy z Twoim lekarzem prowadzącym zadba o Twoje zdrowie oraz samopoczucie.

Więcej na: http://www.gacasystem.pl/poznaj-gaca-system/terapia-otylosci-i-nadwagi/nadwaga-a-otylosc/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ