5 ćwiczeń na koncentrację

Niezależnie od tego, czym aktualnie zajmujemy się w życiu – uczymy się, pracujemy czy poświęcamy czas prywatnym projektom – każdy z nas miewa czasem problemy z koncentracją. Żyjemy bowiem w świecie niemal nieskończonych możliwości, który na każdym kroku bombarduje nas nowymi informacjami i bodźcami zmysłowymi. W takich warunkach skupienie się na wykonywanym w danym momencie zadaniu nie jest wcale takie proste… Jak sobie z tym radzić? Przygotowaliśmy dla Ciebie proste ćwiczenia na koncentrację, które pomogą Ci rozwijać tę umiejętność. Sprawdź, które z nich odpowiadają Ci najbardziej i… do dzieła!

1. Ćwiczenie 5-4-3-2-1

Ćwiczenia na koncentrację najlepiej zacząć od… skupienia się na sobie. W dzisiejszych czasach wiele osób ma tendencję do ignorowania swojego ciała i duszy oraz wysyłanych przez nie sygnałów. Większą świadomość w tym zakresie mogą przynieść proste zadania, które możesz wykonać wszędzie i o każdej porze, takie jak 5-4-3-2-1. Przez chwilę spróbuj skoncentrować się na swoich zmysłach i wymień w myślach:

  • 5 rzeczy, które widzisz
  • 4 rzeczy, które odczuwasz dotykowo
  • 3 rzeczy, które słyszysz
  • 2 rzeczy, które odczuwasz węchowo
  • 1 rzecz, którą w danej chwili smakujesz

Prawda, że proste? To świetna technika, która nie tylko rozwija koncentrację, ale też skutecznie odpręża i wycisza w stresujących momentach.

2. Ćwiczenia oddechowe i medytacja

Proste techniki medytacyjne, oparte na obserwacji swojego oddechu i chwilowym wyciszeniu się, mogą zdziałać cuda u osób, które zmagają się z kłopotami z koncentracją. Nie wiesz, jak to się robi? Początkujący adepci medytacji często korzystają z tzw. medytacji prowadzonych. Wiele takich nagrań znajdziesz za darmo w internetowych serwisach streamingowych oraz w aplikacjach poświęconych medytacji.

3. Czytanie książek

Jednym z najlepszych, a przy tym i najprzyjemniejszych sposobów na problemy z koncentracją jest regularne czytanie książek. Lektura powieści obyczajowej, kryminału czy książki popularnonaukowej w dużym stopniu angażuje lewą półkulę mózgu, dzięki czemu rozwija wyobraźnię, poprawia pamięć i zwiększa nasze kompetencje językowe. Efekt? Nasz umysł pracuje sprawniej, a koncentracja znacznie wzrasta – nie wspominając już o tym, jakie to przyjemne!

4. Krzyżówki i sudoku

Inną skuteczną i łatwo dostępną metodą na problemy z koncentracją okazuje się szaradziarstwo. Rozwiązywanie różnych typów krzyżówek, kalamburów i innych łamigłówek, jak choćby sudoku efektywnie stymuluje umysł i oczekuje od niego skupienia na odnalezieniu właściwego hasła czy odpowiedniej cyfry. Działa to trochę jak próba spektaklu – dzięki niej mózg wie, jak zachować się w życiowych sytuacjach wymagających pełnej koncentracji.

5. Gry logiczne i strategiczne

W podobny, pobudzający sposób działają na nasz mózg różnego rodzaju gry logiczne i strategiczne – zarówno te towarzyskie, jak i te polegające na indywidualnych zmaganiach z komputerem czy ze smartfonem. Warto więc pomyśleć nad wprowadzeniem do swojej codziennej rutyny krótkiej rozgrywki w warcaby czy w szybką, ale wymagającą grę karcianą, by zmotywować mózg do przyjemnej aktywności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ