Kto potrzebuje psychoterapii

Większości osób psychoterapia kojarzy się z leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Jednak wraz ze wzrostem świadomości na temat zdrowia psychicznego odpowiedź na pytanie „kto potrzebuje psychoterapii?” staje się coraz obszerniejsza.

Wśród osób, którym zaleca się podjęcie psychoterapii znajdują się wszyscy borykający się z problemami związanymi zarówno z momentami życiowymi, w których się w danej chwili znajdują, takimi jak duże, niespodziewane zmiany, wszelkiego rodzaju straty, np. śmierć bliskiej osoby lub zakończenie związku, jak również osoby doświadczające trwających „od zawsze”, regularnie nawracających lub pogłębiających się problemów w sferze relacji z innymi, poczucia własnej wartości lub szeroko pojętego dobrostanu psychicznego.

Jak widać, głównym powodem, dla którego warto się zgłosić do psychoterapeuty, jest psychiczny dyskomfort, cierpienie lub potrzeba zmian, których dokonanie nie jest możliwe bez rozmowy ze specjalistą.

Często jest tak, że dana osoba z początku nie dostrzega symptomów, które są wskazaniem do rozmowy z psychoterapeutą; dotyczy to szczególnie zmian o charakterze powoli postępującym. W takim przypadku często to rodzina lub bliscy są pomysłodawcami udania się na psychoterapię, gdy widzą niepokojące zmiany w zachowaniu czy wyglądzie danej osoby. Również i w tym przypadku sygnałem sugerującym potrzebę leczenia jest wyraźne cierpienie oraz dyskomfort, w widoczny sposób wpływający na różne sfery życia.

Oczywiście jest też wiele osób, które nie borykają się z żadnymi problemami tego rodzaju, a które również korzystają z możliwości, jakie daje psychoterapia. W ich przypadku celem jest przede wszystkim dążenie do samorozwoju oraz polepszania jakości życia. Psychoterapia Warszawa daje taką możliwość, choć szczegóły zależą od konkretnego nurtu terapeutycznego.

Szukając informacji o tym, jaki psycholog w Warszawie będzie najbardziej kompetentny, by przeprowadzić psychoterapię, warto wcześniej zastanowić się, jaki nurt nas najbardziej interesuje. Od niego bowiem zależy czas trwania, zakres pracy oraz efekty terapii.

W niektórych przypadkach lepiej sprawdzi się także psychoterapia grupowa od indywidualnej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ