7 akcesoriów samochodowych, które zwiększają komfort oraz bezpieczeństwo podróży

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez motoryzacji. Coraz więcej mieszkańców naszego kraju spędza długie godziny w aucie. I nie jest to domeną wyłącznie zawodowych kierowców czy taksówkarzy. Rośnie też poziom mobilności naszego społeczeństwa – częste podróże służbowe to dla wielu z nas codzienność.

Kwestie, związane z podróżami samochodem to nieodłączna problematyka bezpiecznej jazdy. Gdy ustawodawcy głowią się nad coraz bardziej zaawansowanymi regulacjami, które zmniejszą liczbę wypadków na drogach, zastanówmy się, jak my (całkowicie samodzielnie) możemy poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy naszym autem. Poniżej przedstawiamy 7 bardzo przydatnych akcesoriów, które warto mieć w samochodzie:

  1.       Wideorejestratory
  2.       Zestaw słuchawkowy
  3.       Wskaźniki ciśnienia w oponach
  4.       Czujnik/Kamera cofania
  5.       Uchwyt na telefon
  6.       Nakładka na kierownicę
  7.       Poduszka ortopedyczna na szyję 

Wideorejestratory

Są to nieduże, specjalne kamerki, które montuje się zazwyczaj za lusterkiem, lub w innym miejscu, które pozwala na możliwie dokładne nagrywanie pokonywanej drogi. Nowoczesne urządzenia tego typu są zazwyczaj wyposażone w specjalne czujniki ruchu. To bardzo przydatne rozwiązanie, które pozwala choćby na ochronę przed wandalizmem. Jest też korzystne w przypadku kolizji – może służyć jako źródło dowodów w postępowaniu odszkodowawczym. Nie należy się obawiać, że wideorejestratory są bardzo drogim akcesorium. Dzięki temu, że ich popularność rośnie, stopniowo zmniejsza się także ich przeciętna cena.

Zestaw słuchawkowy 

Choć większość z nas ma na pewno wrażenie, że o konieczności odłożenia smartfona za kółkiem mówi się wciąż bardzo dużo, jest to niestety ciągle częsta przyczyna wypadków. Zestaw słuchawkowy pozwala na komfortową jazdę przy jednoczesnym prowadzeniu rozmowy telefonicznej. W nowoczesnych smartfonach wykorzystuje się z reguły łączność bezprzewodową – najczęściej Bluetooth.

Wskaźniki ciśnienia w oponach

Tego typu drobiazg powinien być obligatoryjny w każdym aucie. Tradycyjną metodą sprawdzania ciśnienia w oponach jest wizyta na stacji benzynowej. Nieodpowiednio (zbyt słabo) napompowane opony grożą znacznym pogorszeniem osiągów i jakości jazdy. Ten pomysłowy gadżet przyda się szczególnie tym spośród kierowców, którzy podróżują często i dużo na dłuższych trasach.

Czujnik/kamera cofania  

Jak wiadomo, cofanie wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem i dyskomfortem, nawet u doświadczonych kierowców. Kamera cofania pozwala maksymalnie zwiększyć wygodę i bezpieczeństwo podczas manewru jazdy tyłem. Można w ten sposób uniknąć na przykład konieczności korzystania z pomocy drugiej osoby, gdy zamierzamy zaparkować w wąskiej luce, a nie jesteśmy pewni czy przypadkiem nie zarysujemy karoserii.

Wideorejestratory

Uchwyt na telefon 

Trudno dziś podróżować autem, nie korzystając od czasu do czasu z nawigacji, informacji o natężeniu ruchu czy też innych aplikacji, dedykowanych dla kierowców. Taki uchwyt na telefon przyda się także wtedy, gdy nie przepadamy za zestawem słuchawkowym. Włączamy wtedy po prostu opcję rozmowy w trybie głośnomówiącym i korzystamy z telefonu bez kłopotu, trzymając ręce na kierownicy.

Nakładka na kierownicę

Choć u niektórych budzi dosyć mało korzystne skojarzenia, jest to drobiazg, który przydaje się szczególnie podczas dłuższej jazdy latem. Zapobiega poślizgowi zawilgotniałych dłoni na kierownicy. Poprawia też chwyt, jakim kierowca ją trzyma, co zwiększa pewność i precyzyjność manewrowania. Z kolei podczas mrozów zmniejsza dyskomfort trzymania chłodnej kierownicy.

Poduszka ortopedyczna na szyję

Z tego typu akcesoriów korzystają głównie starsi właściciele aut, jednak warto podkreślić, że taki drobiazg bardzo dobrze chroni kręgosłup szyjny przed skrzywieniami, jakie mogą się z czasem wytworzyć, o ile kierowca spędza regularnie wiele godzin za kółkiem.

Nasz krótki spis nie wyczerpuje naturalnie całej gamy dostępnych obecnie na rynku gadżetów samochodowych, które można wykorzystać do podniesienia komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Są to jednak prawdopodobnie najczęściej wybierane rodzaje tego typu asortymentu w sklepach przeznaczonych dla kierowców. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ