7 prostych sposobów na poprawienie zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa jest wskaźnikiem wykorzystywanym przez banki do określenia finansowych możliwości klienta do terminowego spłacenia zaciągniętego kredytu. To właśnie od tego czynnika zależy decyzja o przyznaniu kredytu na kupno mieszkania oraz o jego maksymalnej wysokości. Chcesz zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny? Dowiedz się, jak w łatwy sposób poprawić swoją zdolność kredytową!

1. Zbuduj pozytywną historię kredytową

Klient, który w przeszłości zaciągnął jakikolwiek kredyt, będzie dla banku bardziej wiarygodny niż osoba, dla której kredyt hipoteczny stanowić będzie pierwsze zobowiązanie. Dlaczego? Na podstawie poprzednich doświadczeń klienta z kredytem, bank może ocenić, jak radzi on sobie ze spłatą zadłużenia. Osoba, która nigdy nie zaciągała kredytu, stanowi dla banku niewiadomą. Jeżeli dotychczas nie masz ani nie miałeś na koncie żadnych zobowiązań, przed wystąpieniem z wnioskiem o kredyt na kupno mieszkania, możesz zaciągnąć niewielką pożyczkę lub kupić dowolną rzecz na raty.

2. Regularnie spłacaj raty zadłużenia

Jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z pożyczki lub kupna na raty, pamiętaj, by terminowo spłacać wszystkie raty. Dzięki temu bank, analizując Twoją historię kredytową, będzie mógł uznać Cię za wiarygodnego, uczciwego klienta.

3. Pozbądź się zadłużeń

W momencie złożenia wniosku o kredyt hipoteczny postaraj się o to, by, w miarę możliwości, spłacić wszelkie zadłużenia (kredyty, kupno na raty, karty kredytowe). Im niższe będą Twoje miesięczne zobowiązania, tym wyższy będzie Twój miesięczny dochód, a tym samym – zdolność kredytowa.

4. Zadbaj o odpowiednią formę zatrudnienia

Dla banku najbezpieczniejszą i najbardziej wiarygodną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony – daje ona gwarancję stabilnych, regularnych dochodów. W przypadku umowy na czas określony, czas jej trwania, od momentu wystąpienia z wnioskiem o kredyt hipoteczny, musi obejmować co najmniej 6 miesięcy.

5. Rozważ „czyszczenie BIKu”

W bazie BIK (Biura Informacji Kredytowej) znajdują się wszystkie dane dotyczące zaciągniętych przez Ciebie zobowiązań – w bankach, SKOK-ach czy firmach pożyczkowych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że problematyczny kredyt z przeszłości nie wpłynie negatywnie na Twoją zdolność kredytową, możesz wystąpić z wnioskiem o „czyszczenie BIKu”, czyli usunięcie danych. Możesz dokonać tego pod warunkiem, że od spłaty zobowiązania minęło 5 lat.

zdolność kredytowa

6. Zredukuj comiesięczne koszty utrzymania

Im mniejsze będą Twoje stałe, comiesięczne wydatki, tym lepsza będzie Twoja zdolność kredytowa. Koszty możesz obniżyć między innymi poprzez optymalizację opłat za prąd, gaz lub ogrzewanie. Pamiętaj jednak, by uczciwie szacować wydatki – po przyznaniu kredytu będziesz potrzebować dodatkowych środków na utrzymanie mieszkania. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule „Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, jakie opłaty będziesz ponosić jako jego właściciel”.

7. Postaraj się o współkredytobiorcę

Osoba, która wraz z Tobą wystąpi z wnioskiem o wspólny kredyt hipoteczny, nie musi być Twoim małżonkiem ani krewnym – może to być partner życiowy, znajomy lub przyjaciel. Ważne jednak, by osoba ta realnie zwiększała Twoją zdolność kredytową, to znaczy posiadała stałe źródło dochodu i nie była zadłużona.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ