Adaptogeny – stres nas zabija, a Natura podąża z pomocą

Jedni nie mają w ogóle pojęcia o czymś takim jak adaptogeny, drudzy kojarzą tą tajemniczo brzmiącą nazwę z chińskimi suplementami, a jeszcze inni wspomagają się nimi na co dzień w celu zredukowania szkodliwego wpływu stresu na organizm. Pojawia się zatem pytanie, czym tak naprawdę są adaptogeny i czy rzeczywiście mają one prozdrowotne działanie? Jeśli tak, to jakich korzyści można oczekiwać z regularnego przyjmowania tego typu medykamentów pochodzenia roślinnego?

W świecie wszędobylskiego stresu adaptogeny na pomoc

Chociaż nie da się całkowicie wyeliminować stresu z naszego życia, to jednak warto dołożyć wszelkich starań, aby jednak zredukować ilość czynników stresogennych. Jak się okazuje, stres ma bardzo destruktywny wpływ i to na cały nasz organizm – zarówno na ciało, jak i umysł. Permanentny stres to prosta droga nie tylko do złego samopoczucia, ale przede wszystkim do obniżenia odporności organizmu i pojawienia się szeregu najróżniejszych schorzeń. Oczywiście stres jest także potrzebny w życiu i bez niego trudno byłoby nam przetrwać, jednakże chodzi tutaj o stres mobilizujący, który jest niezbędny do wyzwolenia reakcji „walcz lub uciekaj”, jeśli znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji zagrażającej naszemu życiu. Obecnie jednak większość z nas stresuje się niemalże bezustannie i wszystkim. Należy też pamiętać o tym, że stres to nie tylko nieprzyjemna sytuacja i negatywne emocje czy też strata kogoś bliskiego. Czynnikiem stresowym dla organizmu jest także zanieczyszczone powietrze, niesprawne narządy wydalnicze, przetworzona żywność i źle zbilansowana dieta, niezadowolenie z pracy, zbyt mało ruchu czy też nadmierna aktywność fizyczna, późne chodzenie spać i deficyt snu. Tych czynników jest mnóstwo. Niezwykle pomocne w redukcji szkodliwego wpływu stresu na nasz organizm i wzmocnieniu systemu immunologicznego są adaptogeny. Chodzi tutaj o grupę roślin zawierających w sobie szereg najróżniejszych substancji chemicznych pozwalających zaadoptować się im do bardzo niekorzystnych warunków środowiskowych, w którym przyszło im żyć. Jeśli zatem taką roślinę spożyje człowiek/zwierzę, to niektóre z tych właściwości zostają  przeniesione także do ich organizmów

Adaptogeny – co Ci dadzą?

Termin adaptogen oznacza adaptację/przystosowanie. Suplementowanie się tego typu roślinami pozwala naszemu organizmowi lepiej przystosować się do niesprzyjających warunków w postaci chłodu, głodu, infekcji, promieniowania, niedostatku tlenu, dużego wysiłku i wielu innych stresogennych czynników. Warto od razu zaznaczyć, że adaptogeny nie leczą żadnych schorzeń, ale dzięki wzmocnieniu organizmu, jest on w stanie sam uporać się z przeróżnymi chorobami i niedomaganiami. Jako, że adaptogeny podnoszą poziom przystosowania się organizmu do dużego wysiłku fizycznego, znalazły szerokie zastosowanie także w sporcie. Suplementowanie się nimi pozwala na zwiększenie siły mięśni i wytrzymałości organizmu. Oprócz większego przypływu energii można odnotować także szybszą regenerację organizmu po wysiłku. Staje się on zdrowszy i silniejszy. Wpływają one pozytywnie na system nerwowy, łagodzą depresję i lęki, chronią wątrobę i serce, zapobiegają nowotworom, obniżają poziom cholesterolu oraz redukują zmęczenie i stany zapalne.

Najpopularniejszymi adaptogenami są:

  • Ashwagandha
  • Gotu Kola
  • Shatavari
  • Astragalus
  • Eleuthero
  • Maca
  • Rhodiola rosea
  • Reishi
  • Tulsi
  • Schisandra
  • Mumio
  • Amla
  • Dang shen
  • Jiaogulan
  • He Shou Wu

Od czego zacząć?

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z adaptogenami, to najlepiej zacząć od odwiedzenia strony jednej z najbardziej szanowanych firm zielarskich na świecie. Mowa tu o naszym rodzimym producencie adaptogenów – Mother’s Protect.

Polecamy zatem zapoznanie się z nieco bardziej szczegółowymi informacjami odnośnie adaptogenów, aby być pewnym, od którego z nich należy zacząć. W tym celu najlepiej odwiedzić stronę: https://mothersprotect.com/adaptogeny-wlasciwosci-badania-historia/

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ