Brak apetytu to kłopot, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. To temat, który warto zgłębić, bo taki problem może dotknąć każdego z nas bez wyjątku. Brak apetytu może wynikać w wielu bardzo różnych przyczyn. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu zagadnieniu. Jedną z przyczyn braku łaknienia może być infekcja, ale to w zasadzie najmniejszy problem, bo kiedy człowiek wyzdrowieje, apetyt wróci. Innym czynnikiem może być zatrucie pokarmowe. Są też osoby, które tracą apetyt, bo źle po prostu się odżywiają, a to może się często wiązać z określonymi schorzeniami przewodu pokarmowego.
Dbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę to w zasadzie podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli na co dzień spożywamy odpowiednie produkty i jeszcze do tego w określonych proporcjach, dostarczamy naszemu organizmowi niezbędnej porcji energii i tym samym dobrze się czujemy. Gdy jednak zauważamy u siebie brak apetytu, nie należy tego objawu lekceważyć, bo może się to po prostu źle skończyć. Przede wszystkim trzeba ustalić, jakie są przyczyny braku łaknienia, by w ogóle móc temu przeciwdziałać. Nie obędzie się na pewno bez wizyty u lekarza. Co prawda w aptekach mamy całe mnóstwo różnych preparatów na poprawienie łaknienia, ale mogą okazać się one po prostu nieskuteczne. Czasami ktoś nawet cieszy się, że nieco schudł, ale w końcu nie o to przecież chodzi. Permanentny brak apetytu nie może być ignorowany. Ewidentnie jest to objaw jakieś choroby, którą czym prędzej należy zdiagnozować.
Jeśli natomiast chodzi o brak łaknienia u dzieci to sprawa jest równie poważna. Przede wszystkim przyczyną mogą być błędy żywieniowe. Jeśli dziecko zmusza się do jedzenia rzeczy, których nie lubi, nie będzie po prostu jadło. Apetytowi nie sprzyja też podjadanie słodyczy czy innych przekąsek. Antidotum jest więc przestrzeganie regularności w spożywaniu wszystkich posiłków.
Inna przyczyna to alergie pokarmowe. Dzieci nie jedzą, określonych produktów, na które są uczulone, bo alergeny wywołują u nich np. bóle brzucha. biegunki czy nawet niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny. Nie ma więc żartów w takich okolicznościach. Lekarze podają także zespół złego wchłaniania jako przyczyn niejedzenia oraz zaparcia nawykowe. Jak widać, problem jest złożony i warto nad nim się pochylić.

lekarzzakaznik.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ