paradontoza

Parodontoza (paradontoza, przyzębica) atakuje podstępnie. Zapalenie przyzębia przez długi czas nie daje o sobie znać. Nieleczona doprowadza do utraty zębów. Na paradontozę choruje ponad 10 proc. wszelkich na świecie, w Polsce – blisko 70 proc. Wynika to z faktu, że tylko 1/3 z nas wie, które są etiologie parodontozy i jak się jej ustrzec, a przede wszystkim, że można ją efektywnie leczyć. Parodontoza, odmiennie przyzębica, obrosła wieloma mitami. Bardzo rozpowszechniło się przekonanie, iż paradontoza jest uwarunkowana genetycznie, a walka z nią zawsze wiąże się bezskuteczna.

Parodontoza a kamień nazębny

W zasadzie nikomu nie udaje się czyścić zębów tak dobrze, żeby zapobiec tworzeniu złogów kamienia. Iż go usunąć tylko dentysta za pomocą profesjonalnego sprzętu. Zabiegowi temu, w zależności od potrzeb, winni się poddawać 2-4 razy w roku. Przy okazji specjalista wymieni plomby, szczególnie jeśli zdążyły się ukruszyć czy obluzować, naprawi lub zmieni protezy.

jakie są sposoby na paradontozę skuteczne

Parodontoza – sygnały

Paradontoza rozwija się bardzo długo i odpowiadająca na nią osoba że nie zauważyć przewlekłego stanu zapalnego dziąseł przez kilkoro lat. Jej początki przejawiają się: krwawieniem podczas szczotkowania dziąseł, nadwrażliwością na dotyk oraz nieprzyjemnym zapachem z ust. Kolejnymi sygnałami paradontozy są zmiany kształtu i koloru dziąseł, jakie mogą pojawiać się w celu jednego miejsca lub na całej ich przestrzeni oraz recesja zębowa, czyli widoczne odsłanianie się korzeni zębów. Z czasem zmiany mogą stać się bardzo istotne, a opuchnięcia na tyle wielkie, że zaczynają być kłopot oraz ze względu na stan. Bardzo szybkie cofanie się dziąsła mówi o postępującym agresywnym zapaleniu przyzębia, które może być charakter genetyczny i jest jedną z niezwykle trudnych form paradontozy.

Parodontoza – leczenie

Choroby przyzębia nie zawsze można wyleczyć u stomatologa. Czasem sprawy musi ponieść w swoje ręce chirurg. Jest się to konieczne z chwilą, gdy stan zapalny dziąseł obejmie głębokie tkanki przyzębia. Celem leczenia chirurgicznego jest usunięcie tkanek zmienionych przez przypadłość oraz ich regeneracja lub odtworzenie. Periodontolog jest do swej dyspozycji parę metod medycznych, m.in.: dokoronowe przemieszczanie tkanek, sterowane odtwarzanie tkanek za pomocą wszczepialnych błon zaporowych, wszczepów kostnych (z kości ludzkiej lub zwierzęcej) i bioszkieł naturalnych lub syntetycznych. W medycznych procesach naprawczych powstaje nowa tkanka, która jest kopią tkanki zwykłej, także pod względem budowy, jak również spełnianych funkcji. Najważniejsze jest odbudowanie funkcji przyczepu, czyli więzadeł przyzębnych. Gdy zniszczenia ozębnej i więzadeł przyzębnych oraz kości wyrostka zębodołowego są głębokie, możliwość na wyleczenie daje nowoczesny środek emdogain, zawierający białka szkliwa, tzw. białka hydrofobowe, które stymulują odtwarzanie tkanek. Środek wyprodukowano po długich badaniach. Ma on tzw. amelogeniny – białka uzyskane z zawiązków zębów prosiąt (zawiązki te są budowę identyczną jak u człowieka). Amelogeniny odgrywają ważną rolę w procesie składania się zębów a ich ochrony, natomiast są wykonywane przez ludzki organizm tylko w okresie życia płodowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ