Gdy nadchodzi wiosna, wszyscy cieszymy się z potencjału możliwości, które przed nami stoją. Możemy wreszcie wyjść z domu, pójść na spacer, odwiedzić okoliczne parki, poznać leśne szlaki. Lecz oprócz rozrywek, które stoją przed nami otworem, czekają na nas także zagrożenia, których nie doświadczymy zimą.

Wiosna wraz z wzrostem temperatury budzi do życia zwierzęta, owady i kleszcze. Te ostatnie są zmorą w szczególności dla posiadaczy psów, które na potęgę zbierają je całą powierzchnią ciała. Niestety na tym się nie kończy. Ludzi są równie mocno narażeni na ugryzienie przez kleszcza. Póki zauważymy go jeszcze przed ugryzieniem, możemy mówić o dużym szczęściu. Jeżeli jednak nas ugryzie, powinniśmy się zastanowić nad dalszym działaniem.

Ugryzienie kleszcza samo w sobie może nie być groźne, o ile nie przenosi on boreliozy. Jest to choroba, która jak cichy wróg sieje zniszczenie w organizmie zarażonej osoby. Jednym z objawów ugryzienia jest rumień. Jest to zaczerwienienie skóry zazwyczaj przybierające okrągły kształt. Gdy zaobserwujemy taką zmianę skórną, powinniśmy sprawdzić ciało w poszukiwaniu miejsca po ugryzieniu. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że rumień nie musi wystąpić od razu po ugryzieniu.

Najważniejsza jest szybka reakcja. Jeżeli znaleźliśmy kleszcza, należy go odpowiednio usunąć z ciała i najlepiej poddać badaniu na boreliozę w laboratorium. Jednocześnie należy się udać do lekarza pierwszego kontaktu, który zazwyczaj zaleci antybiotyk, choć coraz częściej stosuje się naturalne środki walki z boreliozą. Jeżeli okaże się, że kleszcz był zarażony, to trzeba obserwować swój organizm, podjąć jak najszybciej leczenie oraz zrobić sobie diagnostykę w kierunku właśnie boreliozy.

W dzisiejszych czasach kleszczy jest naprawdę ogromna ilość. Lepiej zapobiegać niż później leczyć, dlatego na spacery w okolicach drzewiastych najlepiej ubrać nakrycie głowy i zasłonić jak największe obszary ciała. Dotyczy to w szczególności dzieci. Można zakupić także różne preparaty, które odstraszą kleszcze. Bądźmy świadomi ich obecności i zapobiegajmy ugryzieniu, aby chronić siebie i rodzinę przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

galax-sport.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ