Coraz młodsze osoby skarżą się na ból kręgosłupa. Już w szkole podstawowej wyniki ortopedycznych badań kontrolnych dzieci są niepokojące. Właściwie można powiedzieć, że nie ma osoby, która nie miałaby skrzywienia kręgosłupa. Coraz młodsze osoby są pacjentami oddziałów ortopedycznych i neurologicznych, a placówki rehabilitacyjne pękają w szwach. Można powiedzieć, że problemy z kręgosłupem to choroba cywilizacyjna naszych czasów.

Dlaczego nasze kręgosłupy chorują?
Od zawsze było wiadomo, że aby mieć zdrowe plecy, nie można się garbić. Wytworne damy w tym celu ćwiczyły proste plecy chodząc z ciężkimi książkami na głowie. Może śmieszne, ale skuteczne. W naszych czasach dzieci i młodzież większość swojego wolnego czasu spędzają przed komputerem lub telewizorem. Niezdrowa wymuszona pozycja jest najczęstszym powodem skrzywień kręgosłupa. Dodatkowo brak ruchu i podstawowych ćwiczeń pozbawiają nasze plecy umięśnienia. A to właśnie mięśnie przykręgosłupowe trzymają nasz kręgosłup w ryzach i pozwalają na zatrzymanie prawidłowego fizjologicznego kształtu.

Dyskopatia i rwa kulszowa – co to takiego?
Oczywiście różnego rodzaju indywidualne uwarunkowania sprawiają, że jedne osoby będą miały lekkie zmiany w kręgosłupie, mimo ciężkiej fizycznej pracy i niehigienicznego trybu życia. Natomiast osoby o słabszej „konstrukcji” i z tendencją do chorób kręgosłupa, będą musiały borykać się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami. Dyskopatia jest zwyrodnieniem kręgosłupa dotyczącym dysków międzykręgowych, które w wyniku anomalii w ułożeniu i budowie powodują uciążliwe dolegliwości. Natomiast rwa kulszowa jest to ucisk na nerw kulszowy. W obu przypadkach mamy do czynienia z bólem i problemami w poruszaniu się.

Dyskopatia i rwa kulszowa – jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa?
Jeśli stan jest ostry, czyli ból jest nie do zniesienia i w zasadzie ciężko jest nam się poruszać podstawową sprawą jest wizyta u lekarza, który przepisze nam odpowiednie leki. W momencie, gdy ból trochę ustąpi obowiązkowo trzeba wybrać się na masaż i zabiegi fizjoterapeutyczne.

www.pasazmamy.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ