Modeli samochodów na rynku pierwotnym i wtórnym jest bardzo dużo. Marki i modele samochodów mają olbrzymie znaczenie z punktu widzenia decyzji zakupowych. To prestiż i opinie na temat danego producenta i modelu najsilniej wpływają na kupujących i na wykreowanie obrazu danego samochodu w ich świadomości. Na popularność określonej marki oraz modelu samochodu w danym okresie kalendarzowym wpływa wiele czynników. W kontekście motoryzacyjnym należy przede wszystkim zwracać uwagę na zamożność społeczeństwa oraz ogólnokrajowe trendy w zakupach samochodów. Bardzo ważna w tym miejscu wydaje się być także polityka rynkowa poszczególnych producentów.

Jak to wygląda w Polsce?

Rok 2017 był jednym z lepszych lat dla handlu samochodami. Zaobserwowano wyraźny wzrost w stosunku lat ubiegłych udziału samochodów nowych w puli zakupowej Polaków. Nadal, udział samochodów używanych jest jednak przeważających i swoiste analizy wciąż nie wskazują, aby ta sytuacja się miała jakkolwiek zmienić. Trendy odnośnie marek oraz modeli samochodów utrzymują się stale w grupie tych samych producentów. Do najbardziej cenionych produkcji motoryzacyjnych na polskim rynku zaliczyć należy auta zza Odry oraz samochody z Kraju Kwitnącej Wiśni. Za główne atrybuty tych dwóch grup producentów Polacy uznają: niezawodność, prestiż marki, jednostki napędowe oraz pozytywne doświadczenia z użytkowanymi przez nich wcześniej modelami.

W czołówce dorocznie kupowanych samochodów z salonu plasują się następujące marki i modele samochodów:

1. Opel Astra
2. Toyota Yaris
3. Skoda Rapid
4. Skoda Fabia
5. Opel Corsa

Jak widać z powyższego zestawienia, Polacy chętnie celują w produkcje niemieckie, należące do średniej półki cenowej. Skoda doceniana jest przez przynależność do koncernu Volkswagen i jednoczesne oferowanie atrakcyjnych cen na zakup nowego samochodu.

Dla samochodów nowych preferowaną drogą finansowania pozostają oczywiście kredyty oraz leasing. Zakupy z oszczędności stają się udziałem coraz szerszego grona kupujących, wciąż jest to jednak ograniczona liczba.

Rok 2017 był rekordowy, jeśli chodzi o sprzedaż nowych samochodów. W stosunku do 2016 salony opuściło o 20% więcej nowych aut. Jest to istotny wskaźnik pokazujący bogacenie się społeczeństwa i odchodzenie od podejścia „byle jeździło”.

Jakie marki i modele samochodów wybrać?

Patrząc na względy praktyczne i finansowe, warto wybierać pojazdy najbardziej popularne w Polsce. Popularność bezpośrednio przekłada się na dostępność atrakcyjnych ofert cenowych, koszt serwisu oraz oryginalnych części.

Bez wątpienia warto celować w liderów. Na polskim rynku świetnie zaadaptował się Opel. Volkswagen oraz Skoda i to z ofertami tych marek warto się szczególnie dobrze zapoznać.

Udział samochodów importowanych na rynku polskim jest cały czas wysoki. Widać jednak poprawiającą się jakość pojazdów poruszających się po polskich drogach, co wynika z zaostrzenia przepisów, surowszego podejścia do kwestii badań technicznych oraz większej staranności kupujących w podejmowaniu decyzji zakupowych.

http://www.autotesty.net.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ