balneologia

Do jednych z najpopularniejszych metod leczenia naturalnego śmiało możemy zaliczyć balneologię, która w dużej mierze wykorzystuje to co daje nam natura – wody mineralne, gazy lecznicze, torf (borowina) itp.

Leczenie uzdrowiskowe

Balneologia lub tzw. leczenie uzdrowiskowe znane było już w czasach starożytnej Grecji. To właśnie tam po raz pierwszy doceniono pozytywny wpływ wody źródlanej oraz jej magiczną moc uzdrawiania. Tam też powstały pierwsze lecznice i szkoły dla młodych medyków. W zależności od przypadku kąpiele były różne. Hipokrates właśnie miał znaczący wpływ na rozwój medycyny. Twierdził on, że w przywróceniu chorego do pełnego zdrowia ważną rolę nie tylko odgrywa natura ale także i człowiek, czyli lekarz. W późniejszych czasach medycyna naturalna przestała mieć znaczenie na rzecz leczenia egzorcyzmami. Dzisiaj możemy obserwować nieprawdopodobny rozkwit medycyny naturalnej.

W Polsce duży wpływ na rozwinięcie się leczenia uzdrowiskowego – balneologi mieli Jan

Żniniewicz (opracował metodę wodoleczniczą) oraz Józef Dietl (główny twórca balneologi w Polsce).

Czym jest balneologia?

Balneologia  jest terapią, która do celów profilaktycznych, leczniczych oraz rehabilitacyjnych wykorzystuje tylko i wyłącznie surowce naturalne. Jedną z popularniejszych terapii są kąpiele uzdrowiskowe. Woda wykorzystywana do tego celu bogata jest w minerały i to właśnie one wykazują działanie lecznicze.

Wody mineralne wykorzystuje się także do inhalacji oraz terapii „od środka”, czyli wodę taką należy pić w określonych ilościach i przez określony czas. W balneologii oprócz wody, wykorzystuje się także błoto czy też torf inaczej nazywany borowiną.

leczenie naturalne balneologią - jak dziala i co to

W Polsce dużą popularnością wśród kuracjuszy cieszą się kąpiele w solankach. Polecane są osobom z różnymi problemami skórnymi, chorobami układu rodnego, dolegliwościami ze strony układu krążenia czy układu ruchu. Wody mineralne, zawierają w swoim składzie m.in. magnez, sód oraz siarkę. Kąpiele balneologiczne wpływają także na urodę – skóra, włosy i paznokcie stają się odpowiednio nawodnione, dzięki czemu są odżywione.

Balneolog – na czym polega jego praca?

Balneolog to lekarz, który posiada dużą wiedzę z zakresu medycyny naturalnej, oprócz przydzielenia Ci odpowiedniej terapii i wykonywania bezpośrednich zabiegów może on także dokonać częściowej diagnozy.

Do jego głównych zadań należy m.in.:

  • wstępna diagnoza pacjenta, przeprowadzenie dokładnego wywiadu medycznego,
  • wyznaczenie wskazań oraz wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do planowanej terapii,
  • dopasowanie pacjenta do rodzaju leczenia uzdrowiskowego pod kątem jego schorzenia,
  • przeprowadzanie różnych testów np. biodozymetrycznych,
  • kierowanie pacjentów na poszczególne terapie,
  • uświadamianie pacjentów z zakresu teoretycznego,
  • prowadzenie karty medycznej pacjenta,
  • wypisywanie recept oraz zwolnień,

Często lekarze zalecają pobyt w miejscach uzdrowiskowych w celach regeneracyjnych, leczniczych, a także relaksacyjnych. Dlatego jeśli otrzymasz takie zalecenie od lekarza, nie czekaj, tylko działaj! Możesz się również wybrać sam do pięknych polskich uzdrowisk i skorzystać z dobrodziejstwa balneologii. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ