Bezpieczeństwo jazdy. O czym trzeba pamiętać?

Brałeś udział w drobnej stłuczce lub poważnym wypadku samochodowym i od tego czasu nie czujesz się w swoim samochodzie bezpiecznie? Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, co jeszcze możesz zrobić, by zadbać o ochronę siebie, przewożonych bliskich oraz samego samochodu. Sprawdź, czy przewozisz w aucie to, czego wymaga prawo. Jeśli chcesz, zamontuj dodatkowe elementy ochronne.

Sposób na uniknięcie stłuczki podczas parkowania

Parkowanie to manewr, w którym pewnie nie czuje się wielu młodych kierowców. Każdy ma swój ulubiony sposób parkowania. Jednym przychodzi lepiej robienie tego przodem, innym tyłem lub bokiem. Jeśli Tobie sprawia trudność parkowanie tyłem, a może nawet doprowadziłeś z tego powodu do szkody parkingowej, rozważ zakup funkcjonalnej kamery do cofania. Przekonaj się, czym jest, czytając kompleksowy poradnik prezentujący funkcje kamery cofania do samochodu.

Sposób na kierowcę, który spowodował szkodę i odjechał

Jeżeli zostałeś poszkodowany w zdarzeniu drogowym, a sprawca – zamiast zatrzymać się i podać Ci niezbędne do szybkiego otrzymania odszkodowania z OC dane – odjechał, niczym się nie przejmuj. Tym razem odszkodowanie uzyskasz z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W przyszłości zaś, by bezczelnemu sprawcy przewinienie nie uszło na sucho, dostarczysz policji materiał dowodowy.

Sposób na kierowcę, który spowodował szkodę i odjechał

Jak uzyskać taki materiał dowodowy? Coraz popularniejsze stają się kamery do auta, czyli wideorejestratory. Znajdują dwie grupy docelowe. Pierwsza chce nagrywać swoje przejażdżki, bo są ekscytujące (np. trasa po lesie pokonywana jeepem) lub odbywają się w malowniczych sceneriach (np. droga przez zagraniczne kraje). Drugiej zależy na bezpieczeństwie podczas codziennej jazdy i nagrywaniu nieprawidłowości na drodze.

To w swoim aucie wozić musisz

Dla zapewnienia bezpieczeństwa sobie i pasażerom powinieneś wozić w samochodzie co najmniej dwa przedmioty – dokładnie te, których wymaga polskie prawo. Są to gaśnica oraz odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. Za ich brak grozi Ci kara.

Poza obowiązkowym wyposażeniem jest kilka elementów, które wozić warto. Pierwszy to apteczka. Nie kosztuje wiele, jest mała i możesz ją umieścić w bagażniku. Drugi to kamizelka odblaskowa, która przyda Ci się podczas naprawiania auta czy robienia postoju po zmroku. Ona także jest tania. Trzeci to funkcjonalna i wyposażona w aktualne mapy stacja GPS. Sporo kierowców zamiast niej używa smartfona, a to błąd. Telefon działa krócej. Jeśli się rozładuje, w przypadku problemów na drodze nie będziesz mógł się z nikim skontaktować. Poza tym mapa na wyświetlaczu telefonu jest mniej czytelna.

To w swoim aucie wozić musisz

Niezbędne wyposażenie schowka samochodu

Jakie elektroniczne gadżety warto przewozić w schowku? Przede wszystkim ładowarkę samochodową, którą naładujesz telefon lub inne urządzenie mobilne. Przydadzą się także powerbank i latarka z mocnym akumulatorem, którą wykorzystasz podczas postoju lub naprawy samochodu w nocy.

Poza elektroniką warto mieć w schowku napój energetyczny. Kiedy poczujesz spadek energii, podratujesz się właśnie nim. Przydadzą Ci się także drobne monety, chusteczki, okulary przeciwsłoneczne i wzory oświadczenia o szkodach drogowych – tak na wszelki wypadek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ