Buty do biegania w terenie

Już od kilku lat bieganie znajduje się w ścisłej czołówce aktywności fizycznych najchętniej wybieranych przez Polaków. Wiele osób chce sobie tę czynność nieco urozmaicić (a także utrudnić) i decyduje się na bardziej wymagający teren. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji musimy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie wyposażenie, a zwłaszcza na obuwie. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko związane z pojawieniem się kontuzji.

Liczy się jakość

W przypadku obuwia do biegania niezwykle istotne jest, aby jakość wykonania była wysoka. Jeżeli już decydujemy się na uprawianie sportu na terenie bardziej wymagającym niż np. bieżnia lekkoatletyczna, musimy zwrócić na nią jeszcze większą uwagę. Jest to związane głównie z bezpiecznym użytkowaniem, ponieważ często wystarczy tylko jeden upadek w trakcie, chociażby zbiegania po grząskim podłożu, by skończyło się to nie tylko kontuzją, lecz również złamaniem koniczyn. Z tego względu warto ufać jedynie sprawdzonym firmom i sklepom. Na szczególne zainteresowanie zasługuje m.in. https://woliniusz.pl/pol_m_Marki_Salomon_Buty-Salomon-184.html.

Jakie są najważniejsze cechy obuwia do biegania w terenie?

Ważne jest, żeby przed zakupem butów do biegania w terenie, dowiedzieć się czym powinny się charakteryzować. Jako, że jest to sport dość wymagający nie tylko dla osoby go uprawiającej, lecz także dla jej obuwia, warto poznać kwestie, na których należy się skupić. Pamiętajmy, że buty, które wybierzemy mają za zadanie zabezpieczać naszą stopę tak, aby nie doszło do żadnych kontuzji.

Rodzaj podeszwy

Buty do biegania (szczególnie po wymagającym podłożu) muszą posiadać nadzwyczaj wytrzymałą podeszwę. Ponadto, musi ona zapewniać wzorową przyczepność, szczególnie gdy czeka nas urozmaicony teren z wieloma wzniesieniami i zboczami. Przed dokonaniem wyboru, sprawdźmy więc, jakie są właściwości podeszwy- czy poradzi sobie zarówno z suchym, jak i śliskim podłożem? Upewnijmy się także, czy aby na pewno została utwardzona w miejscach, które ścierają się najszybciej. Jeśli tak- dłużej będziemy mogli korzystać z naszego obuwia. Najlepiej, jeżeli usztywnienia będą wykonane z gumy.

Stopień dopasowania do stopy

W przypadku biegów w terenie musimy być w 100% pewni, że obuwie stanowi naszą drugą skórę. Oczywiście chodzi o to, by model był jak najlepiej dopasowany do stopy (nie będąc przy tym ciasnym i niewygodnym). Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której stopa przesunie się w trakcie aktywności fizycznej. Rozwiązaniem godnym uwagi są sznurówki przy pomocy pętli i z systemem zaciskowym.

Odpowiedni rodzaj wkładki

Uprawianie aktywności fizycznej zawsze związane jest ze zwiększonym zmęczeniem. Konieczne jest więc, aby wybrany przez nas model obuwia posiadał odpowiednie wkładki. Idealnie, jeżeli mają właściwości antybakteryjne- chroni nas to chociażby przed problemami skórnymi. Poza tym, najlepiej, żeby wkładki pochłaniały nieprzyjemny zapach oraz wilgoć tak, żebyśmy nie mieli wrażenia, że wnętrze obuwia jest mokre. Ponadto, nie można zapomnieć o komforcie odczuwalnym podczas biegania.

Materiał obuwia

Kwestią niezwykle ważną, o której w trakcie wyboru butów nie wolno pominąć, jest materiał, z którego zostały wykonane. Dopilnujmy. żeby zapewniał m.in. wodoodporność. Dzięki temu będziemy mogli uprawiać sport nie bacząc na pogodę, a przy tym nie będziemy musieli przejmować się deszczem, czy śniegiem.

Poza tym szczególnie polecane są buty posiadające membranę, zapewnia nam ona bowiem utrzymanie optymalnej temperatury, a także posiada właściwości oddychające. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na komfort podczas biegania. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ