Gdy wiemy już, jak chcemy, aby wyglądała nasza łazienka, możemy przystąpić do wyboru ceramiki do łazienki. Najczęściej składają się na nią umywalka, sedes oraz bidet, choć, oczywiście, nie wszystkie wymienione tu elementy muszą znaleźć się w każdym tego rodzaju pomieszczeniu. Na co zatem zwracać uwagę podczas zakupu i co zrobić, jeśli nie chce się popełnić błędu?
W artykule wykorzystujemy inspiracje i zdjęcia za zgodą strony www: https://deko-rady.pl/ceramika-i-armatura-lazienkowa
Ceramika w komplecie i jej zalety
Jeśli zależy nam przede wszystkim na oszczędnościach, ceramika do łazienki sprzedawana w komplecie może okazać się rozwiązaniem, które zainteresuje nas w szczególny sposób. Oczywiście, nie wszystkie serie są takie same, możemy więc liczyć zarówno na komplety podstawowe, jak i te rozszerzone o rzadziej spotykane rozwiązania. Producenci zestawów ceramiki łazienkowej przeważnie starają się jednak, aby była ona klasyczna i pasowała do łazienek utrzymanych w różnych stylach.
Tak jak zestawy różnią się między sobą z uwagi na swoją zawartość, tak różna okazuje się także ich jakość. Nietrudno się przy tym domyślić, że rozwiązania najwyższej jakości można rozpoznać przede wszystkim po dość wysokiej cenie. Warto też zwrócić uwagę na to, że ceramika do łazienki w zestawie niemal zawsze jest oferowana w kolorze białym. Nie jest to jedyna opcja, na jaką możemy się zdecydować, każdy inny kolor wymaga jednak indywidualnego zamówienia.
Umywalka – królowa łazienki
Jeśli wybór jakiegoś elementu ceramiki łazienkowej ma dla nas szczególnie duże znaczenie, z pewnością jest to wybór umywalki. Nikt nie może przy tym narzekać na brak różnorodności polecanych mu rozwiązań. Umywalki standardowe konkurują o naszą uwagę z modelami wyszukanymi.
Typowe wymiary umywalki to od trzydziestu do sześćdziesięciu centymetrów szerokości i od dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu pięciu centymetrów głębokości. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby zaopatrzyć się zarówno w mniejszy, jak i w większy produkt.
Współcześnie wielkość umywalki nie jest jedynym czynnikiem, jaki bierzemy pod uwagę. Ceramika do łazienki jest coraz bardziej wymyślna, kształt umywalki także nie może być więc przypadkowy. Jeśli chcemy sięgać po rozwiązania okrągłe lub prostokątne – musimy liczyć się z tym, że będą one droższe niż zwykłe modele opływowe o zaokrąglonych brzegach. Możemy mieć jednak pewność, że ich oryginalność będzie dodatkowym atutem pomieszczenia.
Czas na wybór baterii
O baterii dobrze jest pomyśleć jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup umywalki. Wynika to przede wszystkim z pewnych trudności montażowych. Może się okazać, że bateria, która nam się podoba, będzie wymagała kucia kafelków lub innych czynności, które warto zlecić specjaliście. Domownicy nie powinni być przy tym narażani na to, by funkcjonować bez w pełni wyposażonego pomieszczenia tego typu.
Nie mniej istotne jest też to, w jaki sposób ma być montowana ceramika do łazienki. Montaż umywalki może być wykonany na przynajmniej kilka sposobów – z wykorzystaniem śrub, wkrętaków i wsporników, a także z użyciem specjalnej szafki lub blatu. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, każde wymaga też pewnych umiejętności, czasem więc zatrudnienie profesjonalistów jest lepszym rozwiązaniem niż samodzielne eksperymentowanie.
Sedes w łazience i jego specyfika
Gdy przystępujemy do wyboru sedesu, szybko możemy zorientować się, że w sprzedaży czekają na nas zarówno modele wiszące, jak i stojące. Te drugie montuje się do podłogi, pewnym minusem może przy tym okazać się to, że mają one widoczny zbiornik, w którym znajduje się woda do spłukiwania. Wyjątkowo modne są dziś także urządzenia kompaktowe. Ceramika do łazienki tego typu jest prosta w montażu, jej instalacja nie jest przy tym trudna także podczas remontu.
A może bidet?
Bidet to rozwiązanie, które jeszcze nie tak dawno nie było wcale standardowym sprzętem łazienkowym. Jego kształt i wielkość przypomina miskę ustępową, zwykle umieszcza się go przy tym w jej pobliżu. Zaleca się zresztą, aby ceramika do łazienki obu typów pochodziła z jednej kolekcji. Ułatwia to jej montaż i poprawia walory wizualne.
Montaż bidetu nie jest trudny i przypomina te działania, jakie należało podjąć w odniesieniu do wspominanej już miski ustępowym. Z kolei instalacja wodno-kanalizacyjna jest w nim podłączana w sposób zbliżony do tego, jaki pojawia się w odniesieniu do umywalki. Także do bidetu należy dokupić baterię i korek przeznaczony do zamykania odpływu.