Któż chociaż raz nie zadał sobie takiego pytania? I choć odpowiedź wydaje się oczywista, sprawa nie jest do końca taka prosta – między innymi ze względu na tzw. „szum informacyjny”, czyli nadmiar płynących zewsząd informacji. Z zalewu nierzadko sprzecznych komunikatów, bardzo ciężko wyłonić faktycznie wartościową wiedzę. Słyszymy – ogranicz liczbę spożywanych kalorii, ujemny bilans kaloryczny to podstawa odchudzania lub nie możesz się głodzić, w przeciwnym razie inteligentny organizm zmagazynuje substancje odżywcze w formie tkanki tłuszczowej. Nie jedz mięsa, pij soki, jedz wyłącznie mięso, trzymaj się z dala od warzyw. Liczne, dostępne w sieci, diety obiecują cuda, a my otrzymujemy sprzeczne informacje. Zatem… co jeść i jak jeść, żeby schudnąć?

Stosuj urozmaiconą dietę

Wszelkie diety są mało skuteczne, ponieważ często bazują na bardzo prostym, mało różnorodnym menu. Spożywanie nielubianych pokarmów, przy braku szybkich efektów odchudzających, w krótkim czasie prowadzi do utraty motywacji i zaniechania diety. Co więcej, warto podkreślić – prosty jadłospis może doprowadzić do deficytów pewnych składników w organizmie i w efekcie do spowolnienia przemiany materii. Co zatem jeść? Racjonalna dieta przewiduje spożywanie pokarmów, które zawierają wszystkie składniki, czyli białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, a także składniki mineralne. Nie warto pomijać składników żadnej z wymienionych grup. Gdzie znaleźć te związki?

Węglowodany, choć owiane złą sławą, dostarczają energii i są niezbędne dla funkcjonowania organizmu. Węglowodany złożone znajdziemy z kaszy, brązowym ryżu, płatkach owsianych oraz pełnoziarnistym pieczywie. Do grupy węglowodanów złożonych zaliczane są warzywa, które należy spożywać w każdej postaci. Osoby odchudzające się powinny się wystrzegać węglowodanów prostych, czyli żywności wyprodukowanej na bazie białej mąki.

Białko znajduje się w mleku i jego przetworach. Warto spożywać chude sery, a także naturalne jogurty, które dodatkowo wzmacniają florę jelitową. Białko występuje w chudym mięsie – z kurczaka, indyka. Bogatym źródłem białka są oczywiście ryby oraz rośliny strączkowe. Białko to ważny składnik organizmu – budulec komórek. Pokarmy białkowe powinny być spożywane przy każdym posiłku. Białko daje uczucie sytości na długi czas i przyśpiesza metabolizm.

Tłuszcze pełnią ważną biologiczną rolę – dostarczają organizmowi energii, są składnikiem błon komórkowych. Nie sposób pomijać tłuszczów w diecie – szczególnie że jak twierdzą eksperci od odchudzania błędne jest myślenie, że tłuszcze tuczą. Spożywaj oliwę i zdrowe oleje roślinne (olej rzepakowy, lniany, kokosowy), pestki słonecznika i dyni, orzechy, a także tłuste ryby morskie. Ale! Ogranicz spożywanie potraw smażonych. Postaw na dania duszone, pieczone i gotowane na parze.

Odżywiaj się regularnie

Prawdą jest, że aby metabolizm działał sprawnie, trzeba spożywać małe porcje jedzenia, podzielone na 4-5 posiłków. Dzień powinien rozpoczynać się od śniadania, które może być obfite. Ostatni posiłek to lekka kolacja spożywana 2-3 godziny przed snem. Ustal stałe godziny posiłków i trzymaj się konsekwentnie planu. Jedz powoli, delektując się smakiem i aromatem dań.

Stosuj naturalne suplementy diety

Proces odchudzania można przyśpieszyć, spożywając substancje, które w naturalny sposób wpływają na przemianę materii, hamują łaknienie lub dają uczucie sytości. Warto zaopatrzyć się w preparaty zawierające błonnik (pęcznieje w żołądku i syci), chrom (hamuje apetyt), pieprz i kurkumę (zawierają piperynę i kurkuminę, które wywołują termogenezę i powodują spalanie tłuszczu).

http://www.med-online.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ