Suplementy diety to środki spożywcze o szczególnych właściwościach i składzie. Zawierają witaminy, składniki mineralne oraz związki bioaktywne w skoncentrowanej formie. Suplementy diety to szeroka kategoria produktów różniących się składem i rolą, jaką spełniają w organizmie. Łączy je jedno – ogromna popularność. W dobie mody na bycie „fit” panuje ogromna presja, żeby wyglądać młodo i koniecznie szczupło. Ideałem męskiego piękna jest wysportowana muskularna sylwetka. Niby nic trudnego, a jednak… Dążenie do ideału piękna wymaga ogromnego trudu i wysiłku fizycznego – budowa tkanki mięśniowej nie wszystkim przychodzi z jednakową łatwością. W pewnych przypadkach warto sięgnąć po skuteczne suplementy diety, które wspomagają budowę muskulatury. Jakie? Poniżej zestawienie.
Suplementy dla sportowców – rodzaje:
„Spalacze tłuszczów”
Temat spalaczy tłuszczów budzi wiele emocji. Już sama nazwa kryje w sobie obietnicę. Wśród popularnych spalaczy tłuszczów warto wymienić chrom oraz pozyskiwaną z pomarańczy synefrynę. Przyjmowany w tabletkach chrom przyśpiesza przemianę materii i hamuje łaknienie. Synefryna jest stymulantem o działaniu podobnym do kofeiny. Przyśpiesza przemianę materii, pobudza organizm i hamuje apetyt.
„Boostery azotu”
Boostery azotu to suplementy zawierające w składzie kombinację składników aktywnych, które biorą udział w produkcji tlenku azotu (NO), który inicjuje proces budowy tkanki mięśniowej. Jak działa tlenek azotu? Z racji swoich właściwości chemicznych, w pierwszej kolejności, prowadzi do rozszerzenia ścian naczyń krwionośnych. Sprawia tym samym, że dochodzi do zwiększenia tempa przepływu krwi w naczyniach. Krew wraz z tlenem oraz substancjami odżywczymi szybciej dostaje się do mięśni. W rezultacie mięśnie zwiększają swoją objętość, pojawia się efekt tzw. „napompowanych mięśni”.
Odżywki, które budują masę
A wśród nich popularna kreatyna oraz odżywki białkowe. Kreatyna to aminokawas, który występuje w ścięgnach i mięśniach. Rola kreatyny sprowadza się do magazynowania w mięśniach energii i stymulowania ich do wzmożonej pracy. Kreatyna dodaje energii i zwiększa wytrzymałość, przez co trening trwa dłużej i jest bardziej intensywny. W efekcie długotrwałej pracy mięśni dochodzi do zwiększenia masy. Odżywki białkowe są stosowane w formie koktajli. Działają dwutorowo – budują tkankę mięśniową i spalają tłuszcz.
Suplementy, które uzupełniają deficyt substancji mineralnych
Podczas intensywnego treningu, dochodzi o utraty wody oraz elektrolitów. Napoje izotoniczne są źródłem wody oraz składników mineralnych takich jak: sód, potas, magnez, wapń, a także węglowodanów i witamin. Spożywanie izotoników pozwala na uzupełnienie wody oraz niezbędnych dla funkcjonowania organizmu składników.
Jakie suplementy wybrać?
Wybór suplementów jest naprawdę ogromny – wiele z nich daje naprawdę imponujące efekty. To jaki środek wybrać zależy od indywidualnych preferencji oraz… funduszy. Bez wątpienia przed zakupem, warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników.