Co warto wiedzieć o imporcie samochodów z Niemiec

Czy import auta z Niemiec jest opłacalny? Na co zwrócić uwagę przy importowaniu auta z Niemiec? Jakie formalności należy dopełnić? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Niemcy słyną z zamiłowania do nowych, zadbanych samochodów w bardzo dobrym stanie technicznym. Bardzo cenią sobie niezawodność i komfort. Polacy najczęściej użytkują swój samochód do momentu całkowitego jego wyeksploatowania., natomiast przeciętny Niemiec wymienia swoje auto na nowe co dwa, trzy lata. Dzięki takiemu działaniu można z Niemiec importować auto o przebiegu, który nie przekracza 100 000 km.

Auta z wyższym przebiegiem również można sprowadzić w niższej cenie

Ważne i godne zauważenia jest to, że Niemcy bardzo dbają o swoje auta. Naprawiają wszelkie usterki począwszy od tych najmniejszych. Samochody po umowie leasingowej wracające do sprzedawcy są poddawane dokładnym procesom pielęgnacyjnym. Dlatego samochody z Niemiec są zadbane jak nowe. Działania pielęgnacyjne usuwają ślady eksploatacji samochodu, polerowanie karoserii, naprawianie uszkodzeń. Wszystko to powoduje, że do sprzedaży trafia auto wyglądające jak nowe. Dlatego auya importowane z Niemiec są atrakcyjne dla zainteresowanych zakupem auto o wysokiej jakości. I tak jest jeśli dysponujemy większym zapasem gotówki.

Jakie są zagrożenia związane z importem aut?

Zagrożeniem są szybko, niedokładnie wyremontowane samochody, które nadawały się do że złomowania. Tak wykonany remont auta umożliwia jego podrasowanie i doprowadzenie do takiego stanu, aby móc je sprzedać kupcowi z zagranicy. Dlatego samochody w bardzo okazyjnych cenach zazwyczaj nie są warte zakupu.

Cena porządnego samochodu z Niemiec może nawet przewyższać cenę tego samego auta na terenie Polski. Nasuwa się tu pytanie, czy można importować z Niemiec auto w dobrym stanie technicznym, żeby jego koszt zakupu był przystępny, aby opłaciło się go sprowadzić do Polski?

Jak najbardziej, trzeba tylko wiedzieć gdzie i jak go szukać, na co zwracać szczególną uwagę, co dokładnie sprawdzić i jakich dokumentów od sprzedającego wymagać.

Kolejny ważny aspekt przy imporcie auta to dokumenty, które sprzedający powinien przekazać kupującemu. Oto one:

– dowód własności oraz dowód jego zakupu, opłacenia cła i podatku (jeżeli auto było wcześniej sprowadzone z zagranicy),
– dowód rejestracyjny i karta pojazdu
– potwierdzenie przeglądu technicznego
– książka serwisowa

Najważniejsze i konieczne jest podpisanie umowy kupna i sprzedaży w wersji dwujęzycznej lub w języku niemieckim, ale wtedy trzeba tłumaczyć u tłumacza przysięgłego.

Kolejne kroki to:

– wyrejestrowanie auta,
– otrzymanie nowych tablic rejestracyjnych,
– opłata tymczasowego OC,
– uzyskanie tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Formalności jest wiele, ale warto importować samochód z Niemiec, bo mamy wówczas pewność, że będzie zadbane i w doskonałej formie technicznej, dlatego poleca się import samochodu z Niemiec.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ