Najczęściej pojawiają się w nocy, gdy smacznie śpimy. Nieprzyjemny, bolesny skurcz łydki, który potrafi nas wybudzić z najtwardszego snu. Jednak i w ciągu dnia, potrafi nas niespodziewanie dopaść. Wtedy aby szybko się ratować, żeby skurcz „puścił”, można stanąć gołą stopą na płaskiej, chłodnej powierzchni lub pociągnąć duży palec u stopy ku górze.
Skurcze łydek – jaka może być przyczyna bólu i częstych skurczów?

Niedobór potasu
Potas jest jonem, który bierze udział w transporcie substancji odżywczych przez błony komórkowe w mięśniach i komórkach nerwowych. Niedobór tego pierwiastka w organizmie będzie objawiał się zaburzeniami w funkcjonowaniu właśnie tych dwóch obszarów. Dlatego jeśli pojawiają się skurcze jest to sygnał, że to właśnie niedobór potasu może być przyczyną.
Niedobory potasu mogą być spowodowane niewłaściwą gospodarką jonową w naszym organizmie, nadmiernym poceniem się, biegunkami lub wymiotami.
Braki można uzupełniać jedząc produkty zawierające potas czyli np. pomidory, banany, rosół.

Za mało magnezu
Jony magnezu, pełnią podobne funkcje jak potas. Ich niedobór spowodowany jest stresem, a także dużą ilością pitej kawy, która wypłukuje ten pierwiastek z naszego organizmu. Magnez można suplementować farmakologicznie lub dostarczać go z pokarmem.

Problemy z żyłami
Ból i skurcze, a dodatkowo uczucie „gorączki” w łydce może świadczyć o stanie zapalnym w łydce. Może to być zapalenie żył, które bezzwłocznie należy skonsultować z lekarzem, aby nie doprowadzić do groźnej zakrzepicy.

Żylaki kończyn dolnych
Żylaki czyli choroba żył na nogach i nie tylko, spowodowana nieprawidłowym przepływem krwi, również może powodować dokuczliwe skurcze. Odpowiednie maści i suplementacja preparatami zawierającymi potas i magnez powinny ulżyć naszym dolegliwościom.

Nerw kulszowy
Ucisk na nerw kulszowy lub jego stan zapalny, również może w efekcie powodować oprócz bólu także skurcze w łydce. Ponieważ wszelkie dolegliwości związane z korzonkami, oprócz bólu w okolicy pośladka promieniują aż do stopy.

toysboard.pl

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ