Konflikt serologiczny – kiedy występuje konflikt grupy krwi? Może on wystąpić w momencie, gdy matka dziecka ma krew Rh-, natomiast ojciec dziecko grupę Rh+. Organizm matki postrzega wtedy jej dziecko jak coś obcego i je atakuje. Taki konflikt jest łatwo stwierdzić pod warunkiem, że wykonamy obowiązujące od wielu lat badanie. Nie wykonanie takiego badania może wywołać wiele niekorzystnych następstw. Badanie krwi pozwoli nam wyjaśnić wszystkie postaci konfliktu serologicznego. To właśnie to badanie polega na szukaniu przeciwciał. Takie badanie należy wykonać na początku ciąży. Niezależnie od tego, jakie to będą przeciwciała, zostaną one wykryte i na podstawie takiego badania można ustalić do jakiego typu należą. Konflikt serologiczny może dotyczyć każdej kobiety będącej w ciąży. Zalecane jest, żeby wszystkie kobiety poddały się takiemu badaniu. Jeżeli chodzi o konflikt, który najczęściej występuje, czyli kobieta Rh- a mężczyzna Rh+, zazwyczaj nie występuję przy pierwszej ciąży. Istnieją metody zapobiegania następstwom pojawienia się w krwi matki przeciwciał. Pacjentka jest kierowana do wyspecjalizowanego ośrodka, który ma na celu zapobiegać konfliktowi serologicznemu.
Na takim badaniu jest sprawdzane, jaki czynnik ma dziecko w łonie matki.
Jeżeli będzie to Rh- takiemu dziecku duża ilość przeciwciał nie będzie zagrażała, natomiast w momencie, gdy będzie to Rh+, trzeba ocenić stopień zagrożenia dziecka niedotlenieniem.
Jeżeli chodzi o leczenie takiego płodu lub noworodka, możemy zrobić dwie rzeczy. Zależy to od tego, czy ciąża jest donoszona lub prawie donoszona – w takim razie kończymy ciążę i leczymy dziecko po drodze. Cięższym przypadkiem są wczesne ciąże, w których dziecko nie jest jeszcze dojrzałe do życia pozamacicznego. W takim przypadku zostaje tylko rozpoczęcie leczenia wewnątrzmacicznego. Zostaje przetaczany w serii zabiegów koncentrat krwinek czerwonych, które bezpośrednio trafiają do naczyń płodowych. Leczenie kończy się w granicach 35 tygodnia ciąży. Wyniki z takiego leczenia są bardzo wysokie, przeżywa ponad 90% leczonych płodów.
Konflikt serologiczny – kiedy występuje konflikt grupy krwi?
[Głosów:0 Średnia:0/5]