Ból jądra z reguły jest oznaką poważnych chorób. Nie można ich lekceważyć pod żadnym pozorem, ponieważ grożą one niepłodnością.
Ból jądra – jakie są możliwe przyczyny? Może mieć różne źródło pochodzenia. Bóle jądra mogą być spowodowane przykładowo pęknięciem tętniaka aorty brzusznej. Najniebezpieczniejszy jest jednak nowotwór jąder. One stanowią już zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia mężczyzny.
Bóle jąder mogą przytrafić się w każdym wieku. Zdaniem lekarzy najczęściej występującą przyczyną jest skręt jądra. Nowotwór jąder charakteryzuje się tym, że nie powoduje bólu przez cały czas. Ból jest odczuwalny jedynie w momencie dotknięcia jąder.
Skręt jądra objawia się silnym i jednostronnym bólem, który pojawia się bez żadnego powodu. Często ból ten promieniuje do pachwiny oraz podbrzusza. Skręt jąder łatwo rozpoznać, ponieważ towarzyszy mu obrzęk oraz zaczerwienie moszny. Jądro jest wtedy asymetryczne, ułożone jest wysoko. U chorego pojawia się wtedy dodatkowo gorączka oraz nudności. Ból spowodowany skrętem jelit występuje najczęściej u noworodków oraz nastolatków przechodzących proces dojrzewania. Co ciekawe, skręt jądra nie występuje w ogóle u mężczyzn w podeszłym wieku.
Zapalenie jądra jest kolejną dolegliwością mogącą powodować ból. Dochodzi do niego na przykład na skutek przechodzenia świnki lub różyczki. Skutkiem zapalenia jest ból oraz obrzęk jądra. Jądro staje się twarde. W czasie choroby oprócz bólu, chory odczuwa silne dreszcze oraz poty. Towarzyszy mu ogólne osłabienie.
Bóle jądra mogą pojawić się na skutek uszkodzeń mechanicznych. Występują w momencie dużej aktywności fizycznej lub na skutek nieszczęśliwych wypadków typu pobicie. Wtedy bólom towarzyszy obrzęk lub nawet krwiak.
Na ból jąder uskarżają się mężczyźni, którzy przeszli zabieg wazektomii, czyli podwiązania nasieniowodów. Ból jąder pojawia się podczas współżycia, podczas wytrusku. Ból pojawia się też w przypadku większego wysiłku fizycznego. W czasie takiego bólu najądrze jest przepełnione.
[Głosów:0 Średnia:0/5]