Co to jest topinambur i jakie ma właściwości odżywcze?
Topinambur to roślina z rodziny słonecznikowatych. Zupy z topinamburu można znaleźć od jakiegoś czasu w jednym z popularnych supermarketów w Polsce. Mimo że topinambur nie jest jeszcze powszechnie znany, to ten, kto spróbuje potraw z topinamburu przepada z kretesem: smak jest bardzo dobry! Dodatkowo, regularne spożywanie topinamburu widocznie zmniejsza problemy trawienne, a także przyczynia się do polepszenia funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Osoby odchudzające się łatwo odczują, że topinambur pomaga im zrzucać zbędne kilogramy i utrzymywać prawidłową wagę. Topinambur to też obowiązkowy punkt w diecie każdego cukrzyka: pozwala na regulowanie w naturalny sposób poziomu glukozy we krwi.
Jaki smak ma topinambur i jak wygląda to warzywo?
Topinambur w czystej postaci, niełączony z innymi warzywami, ma smak lekko orzechowy. Niektórym może przywodzić na myśl nieco ziemniaczany smak. Bulwa wygląda jak imbir. Topinambur w rozkwicie natomiast może przypominać swojskiego słonecznika.
Jakie potrawy przyrzadzac z topinamburem?
Jak gotować topinambur? Można spożywać go w formie płynnej, dodając do zup-kremów, na przykład z dodatkiem marchwi i buraków czerwonych. Można także zrobić sok z topinamburu. Miłośnicy gotowania porywają się również na przyrządzanie risotto z topinamburu – podobno nie ma sobie równych. Topinambur można oczywiście wstawić też do piekarnika i podać z pieczonymi ziemniakami. Można go gotować w wodzie, jak i na parze.
Niezależnie od tego, na jaką formę podania topinamburu zdecydujemy się, pamiętajmy: jest to warzywo, które niezwykle łatwo rozgotować, dlatego pilnujmy dokładnie odpowiedniego czasu gotowania. Zwykle dopiero po kilku doświadczeniach z tym warzywem wiemy już, jak długo je podgrzewać. Nie obierajmy tego warzywa ze skórki: to właśnie bezpośrednio pod warstwą ochronną znajduje się najwięcej substancji odżywczych.
Jak przyprawiac topinambur?
Do topinamburu świetnie pasują przyprawy, które pasują również do tradycyjnych, staropolskich dań. Kminek, tymianek, rozmaryn, czy też sproszkowany czosnek lub cebula świetnie podkreślą smak tej bulwiastej rośliny.
Poniżej jeden z ciekawszych przepisów na zupę z topinamburu:
Potrzebne będą: topinambur, cebula, czosnek, sól morska, tymianek, pieprz i oliwa z oliwek oraz mleko i bulion warzywny. Wszystko kroimy w kostkę.
Na rozgrzaną w garnku oliwę wsypujemy czosnek i cebulę: trzymamy na ogniu aż do zeszklenia cebuli. Dodaj do smażenia nieco rozmarynu. Następnie dodajemy topinambur. Podsmażamy wszystko około kwadrans. Następnie wlewamy bulion warzywny i gotujemy przez dalsze dwadzieścia minut, aż do momentu, gdy topinambur zmięknie. Następnie wyjmujemy rozmaryn i miksujemy wszystko aż do uzyskania kremu. Można dodać cukier (szczyptę).
Topinambur – właściwości odżywcze i przepisy na dania z topi