samochod7

Auta poleasingowe cieszą się coraz większą popularnością wśród osób zainteresowanych zakupem używanych samochodów. Decydując się na zakup takiego pojazdu możemy nabyć 3-4 letni samochód w dobrym stanie technicznym i atrakcyjnej cenie. Czy jest to jednak bezpieczny wybór? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę dokonując zakupu?

Auta poleasingowe to samochody, które wróciły do leasingodawcy po zakończeniu kontraktu (nie zostały wykupione przez leasingobiorcę) lub na skutek działań windykacyjnych. Najczęściej są to pojazdy 3 lub 4-letnie, a więc stosunkowo młode. Warto rozważyć zakup aut poleasingowych jako alternatywę dla samochodów używanych, pochodzących z komisu lub od osób prywatnych.

Auta poleasingowe z udokumentowaną historią

Auta poleasingowe, w przeciwieństwie do wielu samochodów dostępnych na rynku wtórnym, posiadają dokładnie udokumentowaną historię. W książce serwisowej zapisywane są informacje o wykonywanych przeglądach, naprawach oraz wymianach płynów eksploatacyjnych. Dzięki temu potencjalny nabywca jest świadomy ewentualnych usterek, niedociągnięć, itp. Nie kupuje więc przysłowiowego „kota w worku”, co pozwala uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie użytkowania pojazdu.

Auta poleasingowe – także na gwarancji

Jako że auta poleasingowe mają najczęściej 3-4 lata, zdarza się, że obejmuje je jeszcze gwarancja producenta. Dla nowego nabywcy oznacza to większe bezpieczeństwo transakcji – w razie fabrycznej usterki producent zobowiązuje się do dokonania naprawy lub akcji serwisowej.

Auta poleasingowe w dobrym stanie technicznym

Większość aut wystawianych na aukcjach poleasingowych charakteryzuje się dobrym stanem technicznym, nad którym czuwa firma leasingowa. Zobowiązuje ona leasingobiorców do dokonywania regularnych przeglądów i serwisowania w ASO, a ponadto wymaga zwrotu odpowiednio przygotowanego auta. 

Jak kupować, by nie stracić?

Auta poleasingowe to z reguły bezpieczny wybór – na pewno bezpieczniejszy niż samochód kupowany w komisie czy od osoby prywatnej. Jednak przed wzięciem udziału w licytacji należy obejrzeć wybrany pojazd na placu poleasingowym. Warto zweryfikować jego stan, oddając go na szybki przegląd do serwisu. Mechanik sprawdzi stan wszystkich kluczowych elementów, a także grubość lakieru, co ułatwi podjęcie ostatecznej decyzji.

 Należy pamiętać również o tym, by samochód posiadał komplet dokumentów. Istotne znaczenie ma zarówno dowód rejestracyjny, książka serwisowa, karta gwarancyjna, jak i np. dokumentacja instalacji gazowej (jeśli auto takową posiada).

Im więcej szczegółów dotyczących wybranego samochodu sprawdzisz, tym większa szansa na dokonanie bezpiecznego wyboru. Wyboru, dzięki któremu zaoszczędzisz nawet 20-30% aktualnej wartości rynkowej pojazdu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ