Historia i współczesne zasady gry w snookera.

Snooker to jedna z najbardziej popularnych i jednocześnie najbardziej eleganckich gier bilardowych na świecie. Historia snookera bezsprzecznie związana jest z Indiami, które w XIX stanowiły część brytyjskiego imperium. W związku z dużą liczbą brytyjskich oficerów, którzy stacjonowali w Indiach, na miejscu działało wiele dedykowanych im ekskluzywnych klubów i kantyn, i to właśnie w jednym z takich miejsc, w 1875 roku, po raz pierwszy rozegrano partię snookera. Z czasem popularność gry wzrosła na tyle, że gra zawędrowała do Wielkiej Brytanii, z niej dotarła do Europy kontynentalnej, później trafiła do Stanów Zjednoczonych i w końcu rozprzestrzeniła się po całym świecie.

Początkowo do gry używano wyłącznie bil w kolorze czerwonym. Dziś są to również bile kolorowe (czarna, różowa, niebieska, brązowa, zielona i żółta) oraz jedna bila biała tzw. bila rozgrywająca. Warto wspomnieć, że pierwsze bile produkowane były wyłącznie z kości słoniowej, co w jeszcze większym stopniu wpływało na elitarność gry. Z czasem, gdy poszczególne państwa zaczęły wprowadzać ograniczenia i zakazy handlu kością słoniową, zrezygnowano z tego rodzaju bil, zastępując je bilami wykonanymi z tworzyw syntetycznych tj. krystalit, celuloid czy bakelit.

Stół do gry

Standaryzowany stół do gry w snooker ma wymiary około 3,6m x 1,8m. Stół wyposażony jest w sześć kieszeni. Cztery kieszenie znajdują się po rogach stołu, plus dwie kieszenie na środku każdego z dłuższych boków. Co warte podkreślenia, najbardziej ekskluzywne wersje stołów do snookera w całości wykonane są z mahoniu (drewniana konstrukcja stołu), co podkreśla elitarny charakter rozgrywki. Blat stołu wykonany jest z płyt łupkowych, które pokrywa się specjalnie dobraną odmianą sukna wełnianego. Profesjonalne stoły do gry mogą ważyć nawet tonę, co wpływa na ich większą stabilność i jest najlepszą gwarancją płynnej i czystej rozgrywki, niezakłóconej przez ewentualne wstrząsy lub przypadkowe uderzenia w bok lub powierzchnię stołu.

Prócz stołu, do gry potrzebny jest również komplet bil (15 bil czerwonych, 6 bil kolorowych i 1 bila biała) oraz kije do gry. Najlepsze modele kijów do gry w snookera wykonane są z hebanu lub palisandru, ale wielu graczy z powodzeniem korzysta z kijów wykonanych z drewna jesionów czy klonów rosnących na kontynencie amerykańskim.

Zasady gry

Gra w snookera wymaga przestrzegania wielu szczegółowych zasad. Ogólnie można jednak powiedzieć, że celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów. Punkty otrzymuje się za wbijanie bil w łuzy (kieszenie) w określonej kolejności. Każda z bil ma przypisaną do siebie wartość punktową. Wygrywa ten z graczy, który zdobędzie większą liczbę punktów. Oczywiście istnieją również pewne okoliczności, w których to sędzia wskazuje zwycięzcę, na przykład wtedy, gdy jeden z graczy popełni faul lub podda partię. W snookerze niezwykle ważne jest początkowe ustawienie bil na powierzchni stołu, a także przestrzeganie kolejności ich wbijania. Pamiętajmy, że na początku zawsze musimy wbić jedną bilę czerwoną, a po niej wybraną bilę kolorową i tak naprzemian. W odróżnieniu od bil kolorowych, bile czerwone nie wracają na pole gry. Gdy na stole zabraknie bil czerwonych, należy wbić do łuz (kieszeni) wszystkie bile kolorowe – jako ostatnią wbija się bilę w kolorze czarnym.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ