Opaski kompresyjne

Szybki rozwój nowoczesnych technologii materiałowych zaowocował pojawieniem się na rynku nowej kategorii akcesoriów sportowych, które zawładnęły wyobraźnią tysięcy sportowców na całym świecie. Opaski kompresyjne, bo właśnie o nich mowa, to prawdziwy hit ostatnich sezonów w świecie amatorskiego i profesjonalnego sportu. Tego typu sprzęt pozwala wycisnąć maksimum możliwości z pracy ludzkich mięśni, wpływając na zwiększenie wydajności ich działania i tym samym przyczyniając się do poprawy osiąganych wyników sportowych.

Opaski kompresyjne – co to takiego?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj opasek zakładanych na ręce lub nogi, wykonanych z materiałów o właściwościach kompresyjnych – ściągających. Celem opasek jest kompresja tkanek, która służy lepszemu ukrwieniu wybranych partii ciała – głównych grup mięśniowych. Dzięki lepszemu ukrwieniu do komórek mięśniowych dociera więcej tlenu, przez co same mięśnie wydajniej pracują i wolniej się męczą. Lepsze krążenie krwi w obrębie mięśnia to także szybsze usuwanie toksyn będących efektem procesów metabolicznych zachodzących w komórkach. Sportowcy korzystający z opasek kompresyjnych potwierdzają, że dzięki nim czas regeneracji po treningu staje się krótszy, a dolegliwości bólowe związane z długotrwałym wysiłkiem fizycznym, mniejsze. Co warte podkreślenia, markowe opaski kompresyjne eliminują również część drgań i wstrząsów docierających w głąb struktur mięśniowych, dzięki czemu same mięśnie są w mniejszym stopniu narażone na przypadkowy uraz – to ważny argument dla osób wracających do treningów po przebytym urazie, a także dla tych osób, które decydują się na start w zawodach pomimo dolegliwości bólowych związanych z jakiegoś rodzaju urazem lub delikatnym naciągnięciem mięśnia.

Rodzaje opasek kompresyjnych

Najpopularniejsze rodzaje opasek ściągających to opaski na nogi, na podudzia (łydki) i uda oraz opaski na ręce, na ramiona i przedramiona. Opaski mają wspomagać pracę głównych mięśni podczas ekstremalnego wysiłku fizycznego, a zatem najczęściej sięgają po nie osoby uprawiające szczególnie obciążające dyscypliny sportowe. Z opasek kompresyjnych korzystają m.in. osoby uprawiające bieganie, kolarstwo czy triathlon. W przypadku tych ostatnich osób, użycie opasek kompresyjnych może przynieść najbardziej spektakularne efekty – z uwagi na czas ekspozycji mięśni na duże obciążenia.

Kiedy warto stosować opaski?

Kiedy warto stosować opaski

Z uwagi na rosnącą dostępność tego typu akcesoriów, sięga po nie coraz więcej osób. W tradycyjnym treningu sportowym o średnio-niskiej intensywności, używanie opasek w znaczny sposób nie wpłynie na wyraźną poprawę osiąganych wyników sportowych. Oczywiście wciąż warto z nich korzystać, zwłaszcza wtedy, gdy obawiamy się odnowienia kontuzji mięśniowej, gdy dochodzimy do pełni sprawności po przebytym urazie lub gdy decydujemy się wziąć udział w zawodach sportowych. Opaski kompresyjne w większym stopniu sprawdzą się w przypadku osób trenujących bardziej intensywnie, uprawiających biegi długodystansowe lub triathlon. W przypadku takich osób delikatne odciążenie mięśni, zwłaszcza na czas startu w zawodach sportowych, wydaje się jak najbardziej zasadne.

[Głosów:9    Średnia:3.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ