Gry wideo od lat przynoszą zyski większe niż produkcje Hollywoodu, co roku bijąc kolejne rekordy. Szacuje się, że tylko polski rynek gier w 2020 roku osiągnie wartość 573 mln dolarów. Branża ta wygląda zatem niezwykle obiecująco nie tylko dla inwestorów, ale też programistów szukających w niej zatrudnienia. Jakie możliwości im oferuje?
Branża gier rośnie w siłę
Analitycy z całego świata wciąż głowią się nad fenomenem rozwoju branż IT i gier komputerowych. W 2011 rozpętał się istny boom inwestycyjny w tych obszarach. Według raportu przygotowanego przez PricewaterhouseCoopers wartość światowego rynku gier wynosiła wtedy 54 miliardy dolarów i od tamtej pory każdego roku wzrasta średnio o 4,8%. Jak szacują analitycy finansowi, przy tak szybkim rozwoju branży możemy się spodziewać, że w 2020 roku wyniesie ona aż 90 miliardów dolarów.
Polski rynek gier komputerowych nie pozostaje jednak w tyle! W zestawieniu przychodów branży gier z całego świata, przygotowanym przez Newzoo w 2017 roku, Polska plasuje się na 23. miejscu z wynikiem osiągającym około 1,9 miliarda złotych. Pierwsze miejsce pod względem zysków branży gier zajmują Amerykanie, których przychody osiągają około 35 miliardów dolarów. Chiny z wynikiem 27,5 miliarda dolarów są na drugiej pozycji. Na trzecim miejscu natomiast znajdują się Japończycy, którzy na grach zarobili 12,5 miliarda dolarów.
Polska jest liczącym się graczem na rynku technologii informacyjnych. Rodzimy rynek IT został dostrzeżony przez międzynarodowe firmy, które inwestują w jego rozwój. Efektem tego są kompleksowe centra usług technologii informacyjnych w takich miastach jak Warszawa, Gdańsk, Wrocław oraz Kraków. Nasz kraj jest więc idealnym rynkiem pracy dla programistów, oferującym bardzo atrakcyjne zarobki. Jak podaje Everest Group, Polska to “jedyny dojrzały” rynek IT, mający wielką szansę stać się globalną potęgą.
Co więc wyróżnia polskich programistów i czyni ich aż tak atrakcyjnymi pracownikami? HackerRank w swoim zestawieniu plasuje Polaków na trzecim miejscu w rankingu światowym, na pierwszym wśród najlepszych programistów języka Java oraz na drugim w rankingu programistów Pythona. Pracodawcy z całego świata doceniają nas przede wszystkim za kreatywność, olbrzymią wiedzę i rzetelność. Coraz więcej liczących się na międzynarodowym rynku gier firm pragnie zatrudniać właśnie polskich programistów. Jednak jedynie 9% specjalistów w branży IT decyduje się na pracę za granicą, jak wynika z badań. Opinia reszty jest zdecydowana – wolą zostać w kraju.
Oprócz sukcesu, jakim jest wzrastające uznanie za granicą, polska branża gier może się pochwalić inwestycjami ze strony polskiego rządu. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego bardzo silnie wspiera rozwój potencjału branży gier wideo, z dumą promując programowanie. 31 stycznia 2017 roku rozpoczęto ogólnopolską kampanię społeczną “Programuj”, której celem jest przybliżenie Polakom branży gier, pokazanie jak ona funkcjonuje i jak wielką przyszłość ma przed sobą. Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa, potwierdził, że polski rząd chce coraz silniej wspierać naukę technologii informacyjnych, wzmacniając tym samym współpracę trzech resortów – rozwoju, cyfryzacji i edukacji narodowej. Kampania skupia się nie tylko na promocji, ale też aktywnych działaniach rządu w zakresie finansowania nauki programowania dla dzieci, a także projektów skierowanych do najbardziej uzdolnionych młodych informatyków.
Z roku na rok popularność gier komputerowych w Polsce rośnie, a wraz ze zwiększającym się zainteresowaniem klientów wzrasta też zapotrzebowanie na rzetelnych i uzdolnionych programistów, którzy pomogą w rozwijaniu branży IT. Według raportu Krakowskiego Parku Technologicznego z 2017 roku, zatytułowanego “Kondycja polskiej branży gier”, bardzo silny skok popytu na rynek gamingowy spowodował, że aż 78,4% firm z branży postanowiło zatrudnić nowych pracowników celem przyspieszenia prac i zwielokrotnienia wyników sprzedażowych. Ciekawe jest jednak to, co mówią na ten temat właściciele przedsiębiorstw z branży gier. Aż 93,1% osób badanych przez Krakowski Park Technologiczny odpowiada, że poszukiwany programista powinien przede wszystkim posiadać odpowiednie umiejętności – poziom wykształcenia odgrywa w tym przypadku marginalną rolę.
Jak widać pracy nie brakuje, a poszukiwania dobrych specjalistów w zakresie programowania nie ustają. Na co więc mogą liczyć programiści zatrudnieni w branży gier komputerowych?
Raj dla programistów
Nie tylko Polacy biorą udział w międzynarodowych projektach – rodzimy rynek pracy przyciąga coraz więcej specjalistów IT z innych krajów. W 2016 roku w polskich firmach działało około 9% zagranicznych programistów, spośród których około 50% zajmowało się pracami artystycznymi, a 14% animacjami 3D. Są to zazwyczaj ludzie młodzi, w wieku od 25 do 32 lat, szukający nowych dróg intensywnego rozwoju zawodowego. Polska okazuje się niezwykle sprzyjającym środowiskiem pracy dla programistów, biorąc pod uwagę wciąż wzrastającą średnią zarobków w branży IT i korzystne warunki zatrudnienia. Jak podaje raport Stowarzyszenia Polskie Gry, specjaliści IT mogą liczyć na wynagrodzenie miesięcznie kształtujące się na poziomie od 3745 zł do nawet 15 tys. zł brutto, w zależności od zajmowanego stanowiska. Na polskim rynku IT najlepiej odnajdą się twórcy postaci, animatorzy 3D oraz artyści VFX. Według SPG programiści określani są mianem najbardziej potrzebnych pracowników w branży.
Nie bez powodu praca jako specjalista IT jest bardzo kuszącą perspektywą dla wielu młodych i zdolnych ludzi. Jest to zawód, który wymaga dużo, ale też naprawdę mnóstwo oferuje w zamian. Poza wysokimi zarobkami programistów przyciągają również elastyczny grafik, możliwość pracy zdalnej i bardzo szeroki zakres możliwości rozwoju.
Przykładem pracodawcy, który oferuje swoim programistom ogrom benefitów, jest założona w Rzeszowie G2A.COM, rozwijające jeden z najprężniej działających serwisów aukcyjnych dla produktów cyfrowych na świecie. Firma ta oferuje szeroki wybór kluczy aktywacyjnych do gier, programów użytkowych oraz kart pre-paid, które na platformie G2A można nie tylko kupować, ale też sprzedawać. Założona w 2010 roku firma zatrudnia aktualnie ponad 700 pracowników z 33 krajów, na czym nie poprzestaje. W Krakowie powstało już drugie w tym mieście biuro G2A. W związku z tak intensywną rozbudową G2A poszukuje nowych specjalistów IT, którzy wesprą projekt swoim doświadczeniem, wiedzą i opinią w zakresie programowania.
Firma oferuje swoim pracownikom nie tylko atrakcyjne zarobki i liczne ścieżki rozwoju, ale także szereg benefitów, które sprawiają, że praca w G2A jest jedną z najbardziej atrakcyjnych ofert na rynku. Świadczą o tym nie tylko świetne zarobki i liczne ścieżki rozwoju, ale także szereg benefitów oferowanych przez firmę. Rzeszowskie centrum badawczo-rozwojowe G2A oferuje swoim pracownikom między innymi Games Room, gdzie do dyspozycji są najnowocześniejsze konsole i komputery gamingowe, a także tradycyjne stoły do bilardu i ping-ponga. W biurze znajdują się też pokój masażu, sauna, siłownia oraz nowoczesna stołówka oferująca świeże, zdrowe i smaczne dania. Praca w G2A oznacza również stabilizację zawodową – oprócz olbrzymich korzyści, jakie niesie umowa o pracę (dostępne są też inne formy zatrudnienia, jak na przykład B2B), programista ma także dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej, ubezpieczenia na życie oraz możliwość nieustannego rozwoju swoich umiejętności.
Jak widać, polska branża gier komputerowych niewątpliwie rośnie w siłę. Przyciąga ona nie tylko programistów z naszego kraju, ale również zagranicznych, oferując im świetne perspektywy rozwoju i bardzo korzystne zarobki, czego najlepszym dowodem są opinie o G2A, określanej mianem najbardziej innowacyjnej i rozwojowej firmy w Polsce.