Katar u dzieci najczęściej występuje w okresie jesienno – zimowym i jest dla nich bardzo męczący. Nie warto od razu udawać się z nim do lekarza. Na początku najlepiej jest stosować domowe sposoby, które wykorzystywane w odpowiedni sposób mogą szybko zadziałać.

Czym jest katar i kiedy udać się do lekarza?

Katar to choroba dróg oddechowych, która objawia się między innymi wydzieliną z nosa, która może również powodować kasłanie u dziecka, gdy wydzielina spływa mu po gardle. W zależności od koloru wydzieliny możemy mieć do czynienia z różnymi typami kataru. Jeśli mamy do czynienia ze zwykłą jasną wydzieliną, możemy ją śmiało zwalczyć sami, a dopiero po około tygodniu walki, można udać się do lekarza po poradę. Natomiast gdy wydzielina ma lekko zielonkawy kolor, może to być ropne zapalenie i wtedy natychmiast należy udać się do lekarza. Katar, choć zdaje się niegroźny, to w niektórych przypadkach może doprowadzić do groźnych zapaleń.

Katar to także zwyczajnie nieprzyjemna rzecz dla dzieci. Przeszkadza on im w oddychaniu, mówieniu i jedzeniu, a także zabawie. Po prostu utrudnia im życie i dlatego też trzeba im pomóc go zwalczyć. Dzieci, gdy mają katar albo nie zwracają na niego uwagi, albo bardzo się denerwują, ponieważ przeszkadza im we wszystkim, więc trzeba reagować na każdy objaw.

Jakie są domowe sposoby na katar?

Praktycznie dla dziecka w każdym wieku sposoby będą podobne tyle, co dawkowanie może być nieco inne. Przede wszystkim bardzo ważne jest oczyszczanie noska dziecka, ponieważ zalegająca wydzielina może mu przeszkadzać, a także powodować powikłania. Nosek dziecka oczyszczamy między innymi dzięki soli fizjologicznej lub wodzie morskiej, które można zakupić w każdej aptece, w postaci sprayu. Skutecznie rozrzedzają one wydzielinę, ułatwiając jej wypłynięcie i oczyszczenie noska. Na tym etapie, należy pomóc dziecku wydmuchać nosek, a gdy jeszcze tego nie potrafi lub ma z tym problemy, to najlepiej jest użyć do tego respiratora, który pomoże dokładnie oczyścić drogi oddechowe.

Zarówno na czysty nosek, jak i w momencie, gdy znajduje się w nim wydzielina, przydadzą się inhalacje, które można wykonać poprzez dodanie do wrzątku soli kuchennej, roztworu soli fizjologicznej, czy różnych olejków eterycznych. Takie inhalacje można zrobić w zwykłym kubku, a następnie wystarczy, że dziecko pochyli się nad nim i pokryjemy kubek i główkę ręczniczkiem, by inhalacja była skuteczna i opary nie uciekały. Można także do tego wykorzystać specjalne inhalatory.

Bardzo ważne jest także, by dziecko miało odpowiednio nawilżone powietrze i by wszystkie pomieszczenia były często wietrzone. W nawilżeniu powietrza mogą pomóc specjalne nawilżacze lub zwykłe namoczone ręczniki, które wystarczy położyć na grzejniku. Należy także dbać o odpowiednie nawadnianie dziecka.

Bardzo ważne jest także zadbanie, by w czasie snu wydzielina mogła swobodnie wypływać z noska, a nie żeby spływała do gardła. Dlatego powinno się ułożyć główkę dziecka lekko uniesioną na poduszce lub położyć dziecko na brzuchu.

Te sposoby powinny skutecznie zwalczyć każdy katar, ważne jest jednak by nie przesadzać z kuracjami, ponieważ to także może podrażnić drogi oddechowe.

http://www.beautypoint.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ