Finanse i zarządzanie nie są prostą sprawą. Obecna jest tutaj bowiem specyficzna terminologia, która nieraz sprawia, że trudno jest nam zrozumieć pewne mechanizmy. Niestety sprawia to, że nie potrafimy korzystać z niektórych możliwości. Czy jednak musimy z nich korzystać i znajomość takich terminów jest naprawdę istotna?

Boom na firmy jednoosobowe

Teoretycznie nie. Jednak dzisiaj coraz wiele osób myśli na poważnie o założeniu własnej działalności gospodarczej. Być może też to rozważamy, a jeśli jeszcze nie – istnieje prawdopodobieństwo, że niedługo zaczniemy. Dzisiaj bowiem rynek pracy jest szczególnie niestabilny, a większość z nas woli jednak zajmować się czymś co naprawdę lubi i umie niż chwytać się pracy, która się pojawi. Dlatego też warto jednak orientować się w podstawowych zagadnieniach. Tym bardziej że…

Koszty założenia firmy

Zawsze założenie firmy wiąże się z pewnymi kosztami. Czasem są one niższe – czasem wyższe w zależności od charakteru naszej działalności oraz pozycji na starcie. Generalnie najbardziej obciążające są koszty związane z koniecznością wynajmu i przystosowania lokalu oraz zakupu potrzebnego sprzętu. Warto dodać, że na początku firma nie generuje jakichkolwiek zysków, a zatem trzeba się też na ten fakt przygotować. W związku z tym przyjemnie jest dostać dotację albo subwencję. Lecz właśnie – jedno czy drugie? O co trzeba się starać? Czym to się różni? Jest to jedno z tych pojęć, które zdecydowanie trzeba poznać.

Dotacja a subwencja

Dotacja jest to nieodpłatna i bezzwrotna pomoc finansowa, która jest udzielana przez państwo na ściśle określone zadania realizowane przez różne podmioty. Trzeba tu stanowczo podkreślić, że podmiot ubiegający się o dotację, musi spełnić jakieś warunki – dotacja ma bowiem charakter uznaniowy. Co to oznacza? Otóż chcąc uzyskać dotację na otwarcie salonu fryzjerskiego musimy sporządzić biznesplan, kosztorys, udowodnić nasze umiejętności itd. Ponadto rozdysponowaniem środków przeznaczonych na dotację zajmuje się organ tej dotacji udzielający. dotacje możemy podzielić na przedmiotowe, podmiotowe oraz celowe.

Subwencja zaś to nieodpłatna, jednorazowa i bezzwrotna pomoc finansowa udzielana przez państwo małym podmiotom przeznaczona. na wsparcie ich działalności. Co jest szczególnie istotne to fakt, że jest to roszczenie prawne i nie ma charakteru uznaniowego. Warto zauważyć jeszcze jedną różnicę. Otóż środki otrzymane na drodze subwencji podmiot może wydać dobrowolnie, według własnego uznania. Aczkolwiek obok subwencji ogólnych istnieją także przedmiotowe, czyli takie, które są przeznaczone na realizację określonych działań.

Dotacja i subwencja – co lepsze?

Jak zatem widać różnica między tymi dwom wsparciami finansowymi jest dość znaczna. Co jest zatem lepsze? Nie da się odpowiedzieć na to pytania. Obie formy pomocy mogą być bardzo przydatne tyle że w innych sytuacjach. Warto zatem pamiętać o tym, czym jest dotacja i subwencja oraz jaka jest różnica między nimi. Ta wiedza na pewno któregoś dnia nam się przyda!

http://www.kapitalka.pl/

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ